Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ruanda, testet COVID-19 do të jenë në dispozicion falas

Ruanda ka vendosur që të gjitha qendrat shëndetësore në mbarë vendin të kryejnë testet diagnostikuese për koronavirusin e ri (COVID-19) falas, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas gazetës New Times, e cila citoi drejtorin e përgjithshëm të Qendrës Biomjekësore të Ruandës (RBC), Dr. Sabin Nsanzimana, qendra që drejton ai që nga java e kaluar ka shpërndarë teste të shpejta diagnostikuese në qendrat shëndetësore.

Nsanzimana tha se përfituesit e testeve falas duhet të kenë pasur kontakt të ngushtë me një rast pozitiv ose të jenë pacientë të prekur nga COVID-19.

Ai tha se testet e shpejta diagnostike janë “shumë të sakta”.

Po ashtu edhe në një postim në rrjetet sociale, Nsanzimana njoftoi se kushdo me simptoma COVID-19, të tilla si ethe, gulçim ose kollitje, “të merret urgjentisht për t’u testuar”.

Ruanda deri më tani ka konfirmuar 7.970 raste të konfirmuara me COVID-19, përfshirë 74 vdekje dhe 6.289 të shëruar.

Postime të ngjashme

800 gjedhët në anijen e bllokuar në Spanjë duhet të eliminohen, thonë veterinerët

T E

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite rrëzon një dron të rebelëve të Jemenit

T E

Banorët e Islandës janë mësuar me tërmetet, një seri prej 6 mijë tërmeteve kanë goditur ishullin

T E

Vazhdojnë protestat popullore kundër juntës ushtarake

T E

Çekia drejt katastrofës totale në spitale për shkak të Covid-19

T E

Johnson: Punonjësit britanikë do të kthehen në zyrat e tyre brenda pak muajsh

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...