Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rusi: Arrestohet kryeredaktori për një shaka në Twitter

Lidhur me këtë ngjarje, kontrolli i autoriteteve ndaj medieve konsiderohet si shtrëngim në Rusi.

Dënimi prej 25 ditësh i kryeredaktorit të “Mediazona”, Sergei Smirnov, u shkurtua të hënën në mbrëmje, por ekspertët presin që presioni i autoriteteve ndaj mediave deri tani mjaft të lira do të rritet.

Të hënën në mbrëmje, Gjykata e Apelit, në Moskë, shkurtoi dënimin 25-ditor të kryeredaktorit Sergei Smirnov me 10 ditë, njofton HS, transmeton RTKLive.

Smirnov, kryeredaktor i “Mediazona”, mori verdiktin e tij fillestar javën e kaluar.

Kjo ngjarje tërhoqi vëmendjen e gjerë, sepse burgosja e një gazetari të respektuar u pa si frikësim dhe një shenjë e re e shtrëngimit të mbërthimeve pas kthimit të politikanit të opozitës Alexei Navalny.

I rëndësishëm ishte fakti që vendimi erdhi nga një shaka në retweet.

Twitter-i origjinal bëri shaka së bashku se muzikanti që u paraqit në ftesën për demonstratën pro-Navalny, dukej si Smirnov.

Sipas gjykatës, me retweeting e tij, Smirnov thirri njerëzit në një demonstratë të paautorizuar.

Smirnov tha se ai kishte retweet vetëm një shaka në lidhje me veten e tij dhe mohoi të ketë ftuar dikë në një demonstratë, në të cilën ai vetë as nuk mori pjesë. /RTKLive

Postime të ngjashme

Vaksina ruse ‘Sputnik V’, problemi më i ri i Italisë

D V

Shkon në gjashtë numri i viktimave nga zjarret në Turqi

D V

Erdogan: Vazhdojnë përpjekjet për shuarjen e 14 zjarreve pyjore

D V

Zjarre në Itali, Spanjë dhe Turqi

D V

Ekspertët në SHBA rekomandojnë që gratë shtatzëna të vaksinohen kundër COVID-19

D V

Në SHBA rekomandohet vaksinimi kundër COVID-19 i grave shtatzëna

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...