Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Rusi, Evangjeli Veli arkëton medalje bronzi në shkëputje

Peshëngritësja shqiptare Evangjelia Veli ka siguruar medaljen e bronzit në Europianin e shtangës, event që po zhvillohet në Moskë, Rusi. Ajo garoi në peshën 55kg, duke u klasifikuar e treta në stilin e shtytjes. Në këtë stil, në provën e parë, Veli ngriti me sukses 87kg, por në provën e dytë dështoi me 89kg. Këtë peshë ajo e ngriti në provën e tretë, duke siguruar medaljen e bronzit dhe ngriti lart flamurin kuqezi në podium.

Në stolin e shtytjes, paraqitja e Velit ishte më modeste, duke realizuar vetëm një provë, atë të parë, me 105kg. Më pas, ajo tenton dy herë të ngrejë 108kg, por pa sukses. Në total, në dygarësh, Veli u klasifikua po në vendin e tetë, më 194kg në total.

Në këtë Europian, për Shqipërinë do të garojnë edhe Briken Calja, Denaiel Godelli, Erkand Qerimaj e Krenar Shorja, që gjithashtu premtojnë medalje.

Postime të ngjashme

Angli 0-0 Skoci, notat e lojtarëve: James dhe Mount më të mirët

Dafina Vidishiqi

Mbyllet pa gola ndeshja mes Anglisë dhe Skocisë

Dafina Vidishiqi

Morata: Nuk është asgjë nëse tifozët më vërshëllejnë, jam më i motivuar se kurrë për Poloninë

Dafina Vidishiqi

Zyrtare: Simonovski nënshkruan me Dritën

Dafina Vidishiqi

Prishtina akomodohet në Tiranë para ndeshjeve të raundit preliminar në LK

Dafina Vidishiqi

Pa gola pas 45 minutave të para në derbin britanik

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...