Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rusia akuzon SHBA-në për shkeljen e kufirit të saj detar

Zhurnal Ads

Ministria ruse e Mbrojtjes akuzoi sot një luftanije ushtarake amerikane për shkelje të kufirit kombëtar në Detin e Japonisë.

Shkatërruesi USS John S. McCain ka hyrë në ujërat territorialë të Rusisë në Gjirin e Madh Peter, duke shkuar dy kilometra përtej kufirit detar, tha ministria në një deklaratë.

“Një fregatë Admiral Vinogradov nga flota ruse e Paqësorit, e cila po gjurmonte shkatërruesin e SHBA-së, paralajmëroi anijen e huaj përmes një kanali ndërkombëtar të komunikimit në lidhje me papranueshmërinë e veprimeve të tilla dhe mundësinë e përdorimit të një manovre përplasëse për të dëbuar ndërhyrësin nga ujërat territoriale”, tha ministria.

Pasi u paralajmëruan, anija amerikane u kthye menjëherë në ujërat neutrale dhe nuk u përpoq të hynte përsëri në territorin e Rusisë, theksohet më tej.

Fregata e Rusisë vazhdoi të kryejë detyra afër anijes luftarake të SHBA-së, ndërsa korveta “Sovershennyy” u dërgua po ashtu në këtë zonë.

Në vitin 2017, shkatërruesi USS John S. McCain u përplas me një anije cisternë në brigjet e Singaporit. Aksidenti mori jetën e 10 anëtarëve të ekuipazhit të saj dhe la pesë të tjerë të plagosur./AA/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Përhapja e koronavirusit/ Çekia vendos orën policore, të dielave gjithçka e mbyllur përveç…

admin

SHBA-ja paralajmëron sanksione të reja ndaj Iranit

S.B.

Raphael Warnock, senatori i parë afro-amerikan në historinë e Xhorxhias

T E

Merkel: Situata pandemike në Gjermani është akoma shumë serioze, pavarësisht rënies së infeksioneve

S.B.

Vendet e BE-së pritet të fillojnë me vaksinimet kundër COVID-19

Z H

Publikohet libri me kujtimet e Obamës/ Pse ish-Presidenti vlerësoi Merkel dhe kritikoi Sarkozy

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...