Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Rusia dënon dëbimin e diplomatit rus nga Maqedonia e Veriut

Moskë, 20 maj – Zhurnal.mk – Rusia do të ndërmarrë hapat e duhur në përgjigje të dëbimit të një diplomati rus nga Maqedonia Veriore, tha sot Ministria e Jashtme ruse.

“Ne dënojmë veprimet etilla të pabazuara që patjetër do të ndikojnë në marrëdhëniet midis Rusisë dhe Maqedonisë Veriore. Masat e reagimit do të pasojnë”, thuhet në deklaratë.

Ministria e Jashtme e Republikës së Maqedonisë së Veriut njoftoi të martën se, në përputhje me nenin 9 të Konventës së Vjenës për marrëdhëniet diplomatike, një diplomat i Ambasadës Ruse në Shkup është shpallur person i padëshirueshëm në Maqedoninë Veriore.

Nota që urdhëron diplomatin të largohet nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut brenda shtatë ditësh iu dorëzua ambasadorit rus në Shkup, Sergej Baznikin në Ministrinë e Punëve të Jashtme më 14 maj.

Postime të ngjashme

Në fshatin Nerasht u mbajt kuvendi i nëndegës së Lëvizjes BESA

Dafina Vidishiqi

Mungojnë punëtorët në Maqedoni, sindikata: Situata alarmante, paguani punëtorët sa duhet

Dafina Vidishiqi

Vazhdon çmontimi i anijeve në lumin Vardar

Dafina Vidishiqi

Palmer: Me rëndësi është të përshpejtohet aderimi i Maqedonisë së Veriut në BE

Dafina Vidishiqi

“Muhafizi i 200 hafizave i’a dorëzoi shpirtin krijuesit të vet”

Dafina Vidishiqi

Hysni Ismaili pjesëmarrës në Sesionin e tetë plenar të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore që mbahet në Antali të Turqisë i ri

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...