Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rusia dhe Turqia hapin qendrën e vëzhgimit të armëpushimit në Nagorno-Karabak

Rusia dhe Turqia kanë hapur një qendër të përbashkët për të vëzhguar armëpushimin në Nagorno-Karabakh që ishte arritur vitin e kaluar, ka bërë të ditur sot ministri i Mbrojtjes i Azerbajxhanit.

Qendra për të cilën ishin pajtuar në nëntor të vitit të kaluar të dy vendet, është hapur zyrtarisht në rajonin e Agdamit të Azerbajxhanit.

Qendra do të ketë një staf prej 60 personash nga Rusia dhe Turqia, bëri po ashtu të ditur ministri i Mbrojtjes, shkruan Reuters.

Pas gjashtë javësh luftime, Azerbajxhani dhe Armenia kishin nënshkruar armëpushimin për enklavën e cila ndërkombëtarisht është e njohur si pjesë e Azerbajxhanit por që është e populluar me shumicë armene.

Postime të ngjashme

Biden: Sulmet kibernetike mund të çojnë në luftë

D V

Nga sot, mohimi i gjenocidit në Bosnje ndalohet

D V

HRW: Sulmet në Gaza duket se përbëjnë krime lufte

D V

Dy njerëz të vdekur nga shpërthimi në Gjermani

D V

Parashikime më të mira për ekonominë globale më 2022

D V

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...