Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Rusia kërcënon të bllokojë Twitter, Facebook dhe YouTube për ‘censurimin’ e mediave pro-Kremlinit

Reagimet e fundit të Youtube ndaj propagandës ruse kanë zemëruar aq shumë Moskën, saqë kërcënon sanksione ndaj këtij rrjeti social. Por komentatori i DW Alexander Plushev është i bindur se Rusia nuk do të bllokojë Youtube.

Sanksionet parashikohen kundër platformave të huaja të internetit nëse censurojnë mediat ruse.

Disa orë më parë, shërbimi rus i monitorimit të mediave Roskomnadzor shkroi një letër duke kërkuar që Google të kthente regjistrimet nga kanali Youtube “Solovyov Live” midis trendeve – domethënë, në listën e videove më të shikuara, transmeton Telegrafi. Moderatori i njohur Vladimir Solovyov nga televizioni shtetëror është një fytyrë e shquar e makinerisë propagandistike ruse, shkruan The Indipendente.

Regjistrimet e Soloviev dhe polemikat mbi filmin e televizionit shtetëror rus rreth krizës së pengjeve dhe masakrës në Beslan në vitin 2004 shërbyen vetëm si një rast. Youtube ka treguar se filmi ka “përmbajtje të papërshtatshme ose ofenduese” e cila gjithmonë çon në një rënie të shikueshmërisë.

Qëllimi i vërtetë i sulmit qëndron në faktin se televizioni, si mjeti më i rëndësishëm propagandistik i shtetit, po humbet me shpejtësi audiencën e tij. Ajo shkon në Youtube dhe ajo platformë nuk është nën kontrollin e Rusisë.

Qëllimi i institucioneve ruse nuk është të bllokojnë platformën më të madhe të videos në botë – sepse, nëse do të donin, ata do të gjenin një mënyrë për të zbatuar ligje të tjera, tashmë ekzistuese. Për më tepër, bllokimi i platformave globale ka provuar të jetë një përvojë e keqe, pavarësisht nëse janë platforma pagese në internet. Bllokada irriton qytetarët e vet dhe pastaj kthehet në Kremlin si një bumerang.

Deri më tani, Youtube kurrë nuk ka ndërmarrë hapa seriozë kundër mediave dhe autorëve rusë, pa marrë parasysh sa ata publikojnë lajme të rreme dhe propagandë.

Postime të ngjashme

Samsung hyn në Evropë me marrëveshjen me rrjetin 5G të Vodafone në Britani

Lea Muslija

Panel diskutim për teknologjinë 5G

Zekirija Haxhiu

Këto 6 gjëra nuk duhet t’i ndani asnjëherë në mediat sociale

Dafina Vidishiqi

Edicioni i 9-të i ICT Awards shpall fituesit, një dekadë teknologji që flet shqip

Dafina Vidishiqi

Harrojeni futjen në oriz: Nëse telefoni juaj është lagur dhe nuk do të ndizet – ja se çfarë duhet të bëni!

Dafina Vidishiqi

Së shpejti autobusi “dron” që bart deri në 40 persona – fluturimi do të kushtojë sa një biletë treni

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...