Rusia lëshon urdhër-arrest për të venë e Alexei Navalnyt

nga Xh M

Një gjykatë në Moskë ka urdhëruar që Yulia Navalnaya, gruaja e politikanit të ndjerë të opozitës rus, Alexey Navalny, të arrestohet në mungesë, tha zëdhënësi i saj të martën.

Gjykata e Qarkut Basmannyy në Moskë akuzoi Navalnaya për “pjesëmarrje në një organizatë ekstremiste”, tha zëdhënësja e saj Kira Yarmysh në një postim në mediat sociale.

Alexey Navalny vdiq më 16 shkurt në koloninë penale në Siberi ku po vuante një dënim 19-vjeçar pasi u shpall fajtor për krijimin e një komuniteti ekstremist, financimin e aktivistëve ekstremistë dhe krime të tjera në gusht.

Ai po vuante dënimet prej 11 vitesh e gjysmë në një strukturë të sigurisë maksimale për mashtrim dhe akuza të tjera që ai gjithmonë i kishte mohuar dhe pretendonte se ishin të motivuara politikisht.

Navalny ishte lideri më i lartë i opozitës në Rusi dhe kaloi vite duke kritikuar Putinin, i cili ka qenë në pushtet për gati një çerek shekulli. Vdekja e tij erdhi disa javë përpara zgjedhjeve presidenciale të vendit të planifikuara për të filluar në mbarë vendin më 15 mars, gjë që shihet gjerësisht nga komuniteti ndërkombëtar si pak më shumë se një formalitet që do t’i sigurojë Putinit një mandat të pestë në pushtet.

Vdekja e Navalny u prit me pikëllim dhe zemërim në mbarë botën, si dhe brenda Rusisë, ku aktet më të vogla të mospajtimit politik mbartin rreziqe të mëdha.

Ai u kthye në Rusi në vitin 2021 nga Gjermania, ku ishte trajtuar pasi u helmua me Novichok, një agjent nervor i kohës sovjetike. Me të mbërritur, Navalny u arrestua me shpejtësi – me akuza që ai i hodhi poshtë si të motivuara politikisht – dhe e kaloi pjesën tjetër të jetës në burg.

Gruaja e tij, Julia Navalnaya, akuzoi presidentin rus Vladimir Putin në shkurt se ishte përgjegjës për vdekjen e tij dhe tregoi se ajo do të merrte mantelin e burrit të saj, për një “Rusi të lumtur dhe të bukur”.

Navalnaya postoi një video tetë minutëshe në mediat sociale të bashkëshortit të saj të vdekur, duke thënë se Putini “vrau babanë e fëmijëve të mi, Putini hoqi gjënë më të çmuar që ishte personi im më i afërt dhe më i dashur”.

Ajo tha se autoritetet ruse po “fshehnin” trupin e Navalnyt në një përpjekje për të maskuar shkakun e vdekjes së tij – “duke gënjyer në mënyrë patetike” dhe duke pritur që “gjurmët e një tjetër prej Novichokëve të Putinit të zhdukeshin”./CNN/

TË REKOMANDUARA

Kush jemi ne

Zhurnal.mk është Agjenci e Lajmeve e pavarur, e themeluar në vitin 2009, që e mbulon Maqedoninë, Kosovën, Shqipërinë edhe lajmet nga bota.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More