Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rusia mirëpret ftesën e SHBA, por kritikon sanksionet

Kremlini tha të Premten se ishte “mirë” që Presidenti i SHBA Joe Biden po kërkonte dialog me homologun e tij rus Vladimir Putin por kritikoi Shtetet e Bashkuara për sanksionet e reja ndaj Moskës.

Oferta e Biden në fillim të kësaj jave për një samit midis udhëheqësve arriti në një ofertë paqeje ndërsa tensionet midis Rusisë dhe Perëndimit po përshkallëzoheshin për konfliktin në Ukrainë dhe ndëshkimet e reja të vendosura nga Uashingtoni.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov të Premten tha se Putini ka folur gjatë për rëndësinë e normalizimit të marrëdhënieve midis Moskës dhe Uashingtonit.

“Ai ka thënë në mënyrë të përsëritur se ne jemi të gatshëm të zhvillojmë dialogun tonë në shkallën që homologët tanë janë të gatshëm për këtë,” tha ai.

Postime të ngjashme

Gjermania kundërshton propozimin e mbështetur nga SHBA-ja për të hequr dorë nga patentat për vaksinat kundër KOVID-19

N E

Në Francë nga 12 maji të gjithë qytetarët pa dallim moshe kanë të drejtë të aplikojnë për t’u vaksinuar

N E

Ish-presidenti i Maldiveve plagoset në një shpërthim

N E

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

N E

Presidenti Slloven: E dimë nga përvoja se ndryshimet e kufijve në këtë pjesë të Evropës nuk zhvillohen pa flijime

N E

Dendias: SHBA do të ishin partneri ideal për të bindur Turqinë të pranojë Konventën e Detit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...