Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rusia në ethe, përkrahësit e Navanlyt përsëri në rrugë

Autoritetet ruse kanë mbyllur stacionet e metrosë dhe po kufizojnë lëvizjen në Moskë përpara tubimeve të paralajmëruara nga mbështetësit e liderit të burgosur të opozitës Alexei Navalny, që pritet të mbahen dhe në disa qytete të tjera të Rusisë gjatë së dielës.

Shumë restorante dhe dyqane në qendër të qytetit do të mbyllen dhe transporti tokësor do të devijohet, në zonat ku parashikohet të kalojnë protestuesit.

Protesta të ngjashme u mbajtën dhe një javë më parë, ku autoritetet arrestuan më shumë se 4,000 persona, mes tyre dhe shumë të afërm e bashkëpunëtorë të Navalny.

Lideri i opozitës, Alexei Navalny u burgos kur u kthye në Rusi, pasi u rikuperua nga një përpjekje për ta vrarë atë me një agjent nervor.

Figura kryesore e opozitës u arrestua më 17 Janar për mosrespektimin e një dënimi me kusht. Ai sapo ishte kthyer nga Berlini, ku kaloi disa muaj për t’u rikuperuar nga sulmi me agjentin nervor që për pak rezultoi fatal për të.

Postime të ngjashme

SHBA dëbon 24 diplomatë rusë

D V

Pashinyan merr sërish mandatin për krijimin e qeverisë së re

D V

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

D V

Situatë e rëndë me zjarret në Greqi

D V

Miliona evropianë nuk kanë para për pushime verore

D V

Roja i kampit nazist do të dalë para gjykatës në Gjermani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...