Rute: Do të bëjmë gjithçka për zhbllokim sa më të shpejtë të fillimit të negociatave aderuese të Maqedonisë së Veriut me BE-në

Bërdo, 6 tetor – Holanda shpreson se pas zgjedhjeve në Bullgari do të vjen deri të avancimi në tejkalimin e kontestit mes Shkupit dhe Sofjes dhe do të bëjë gjithçka që është në dorën e tij në tejkalimin e bllokadës për fillim të negociatave aderuese të Maqedonisë së Veriut me BE-në, ka deklaruar sot kryeministri holandez Mark Rute para fillimit të Samitit BE- Ballkani Perëndimor në Bërdo të Kranjit.

 

“Do të duhet të presim në zgjedhjet në Bullgari. Nuk jam i lumtur me faktin që negociatat aderuese me Maqedoninë e Veriut ende janë të bllokuara. Konsideroj se ato duhet të zhbllokohen sa më shpejtë të jetë e mundur. E dimë dhe shpresojmë se ajo me siguri do të ndodhë pas zgjedhjeve në Bullgari dhe do të tentojmë të bëjmë gjithçka që është e mundshme që ajo të ndodhë”, ka thënë Rute.

Related posts

Vijon votimi në Kumanovë, Likovë dhe Nagoriçan të Vjetër

D V

Prezantohet logoja me rastin e 30 vjetorit të pavarësisë

Z H

Incident i armatosur në Shkup, një person i vrarë dhe një i plagosur

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More