Agjencia Zhurnal.mk
Auto

S8 është shumë më i shpejtë sesa pretendojnë në Audi

Prodhuesit gjermanë ndonjëherë “gënjejnë” për modelet e tyre me performancë të lartë, por ata e bëjnë këtë në një mënyrë “pozitive”.

Porsche Cayenne Turbo Coupe arrin një shpejtësi prej 298 km/orë, jo 285 km/orë siç deklarohet në fabrikë. ndërsa BMW M550i ka më shumë fuqi sesa është “shkruar në gazeta”. Situata është e ngjashme me Audi S8, i cili është më i shpejtë se shifrat zyrtare.

Zyrtarisht, duhen 3.8 sekonda për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/orë, por në fakt është dukshëm më e shpejtë sepse arrin “njëqind” në vetëm 3.3 sekonda. Kjo kohë është veçanërisht mbresëlënëse sepse është një veturë më e rëndë se 2,400 kg.

S8 është mundësuar nga një motor 4.8-litër twin-turbo V8 i shoqëruar me një sistem elektrik hibrid të butë 48 volt. Audi pretendon se S8 zhvillon 571 kuaj/fuqi dhe 800 Nm çift rrotullues. Fuqia transmetohet përmes një transmetimi automatik Tiptronic me tetë shpejtësi në të katër rrotat.

Audi deklaron se shpejtësia maksimale është 250 km/orë, por në të vërtetë është dukshëm më e lartë.

Ngjyra e kuqe metalike e trupit të sediljes duket spektakolare, veçanërisht në mbrëmje, dhe klientët nuk duhet të paguajnë më shumë për të.

Postime të ngjashme

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

BMW E28 Alpina B9 nga viti 1983 del në shitje për 35 mijë euro

Lea Muslija

Audi RS Johann Abt Signature Edition, vjen me motor tejet të fuqishëm që zhvillon shpejtësi marramendëse

Dafina Vidishiqi

Hakerët vjedhin të dhënat e 3 milionë klientëve të VW

Dafina Vidishiqi

Në Hong Kong një hapësirë për parkim të veturës shitet për 1.3 milion dollarë

Dafina Vidishiqi

Startech akordoi Land Rover Defender

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...