Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Sa është më e fuqishme Teslas Plaid sesa veturat me benzinë?

Modeli S Plaid i Tesla është paralajmëruar qysh para disa viteve, e sivjet kanë filluar porositë e para për këtë veturë fantastike.

Motori elektrik prodhon 1.034 kuaj-fuqi dhe i mundëson shoferit që shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë ta arrijë për 1.99 sekonda, derisa për të kaluar 402 metra nga vendi ku është ndalur – i nevojiten 9.23 sekonda.

Shpejtësia maksimale e kësaj veture është e limituar në 322 kilometra në orë. Megjithatë kjo shpejtësi aktualisht është vetëm në letër, pasi për të arritur një shpejtësi të tillë nevojitet një set i veçantë i gomave – që ende nuk janë prodhuar.

Në videon e publikuar më poshtë mund të shihen garën me veturën që posedon motor me djegie të brendshme (benzinë). 

Postime të ngjashme

BMW i4 M50 është vetura e parë e sigurisë elektrike nga një kompani bavareze

D V

Pas disa gotave me alkool, shoferin e zë gjumi prapa timonit – Telsa Model S me ndihmën e autopilotimit u ndalë vetë

D V

Ky është një McLaren për fëmijë

D V

A e dini se si të vozisni në një rrethrrotullim: Duhet të ndiqni këto rregulla

D V

Gjeni ndryshimet: A është kjo kopja më e mirë e Ferrarit?

D V

BMW X8 po vjen!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...