Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Sa i shëndetshëm është qumështi i bajames?

Qumështi i bajames është bërë lloji më i popullarizuar i qumështit bimor. Mirëpo, mbase pyesni sa është vërtet i shëndetshëm

Prania e proteinave dhe e karbohidrateve në qumështin e bajames së pa ëmbëlsuar është mjaft e ulët (në një filxhan), kështu që makronutrienti kryesor që merrni është yndyra e shëndetshme.

Sidoqoftë, mund të ndryshojë varësisht sa bajame përmban një qumësht i veçantë, transmeton Telegrafi.

Variantet më të thjeshta jo të ëmbëlsuara përmbajnë vetëm dy përbërës: ujë dhe bajame.

Përmbajtja e vitaminave dhe mineraleve mund të ndryshojë ndjeshëm nëse shtohen më shumë përbërës.

Disa prodhues e pasurojnë qumështin e bajames me kalcium për ta bërë më të mirë se qumështi i lopës. Mund të përmbajë edhe vitamina D dhe B12.

Në disa raste, ata gjithashtu vendosin pluhur proteinash të përftuara nga bizele të verdha. Mbetet të diskutohet nëse produkte të tilla ende kualifikohen si qumësht bajameje, shkruan revista “Health”.

Shumë prodhues shtojnë sheqer

Sasia e sheqerit dhe e aromave të tilla si çokollata dhe vanilja ndryshojnë për shkak të prodhuesve të ndryshëm.

Një filxhan mund të ketë madje 12 gramë sheqer të shtuar e cila është gjysma e lejimit të rekomanduar ditor të sheqerit për gratë, sipas udhëzimeve të Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Mund të përmbajë përbërës të padëshiruar

Ndonjëherë xhelatina dhe vaji i lulediellit gjenden në qumështin e bajames. Konsumatorët në përgjithësi nuk mendojnë më tej për përbërësit. Për këtë arsye, leximi i gjithçkaje që është shkruar në paketim është shumë e rëndësishme.

Ju ndoshta do të duhet të provoni disa lloje të qumështit të bajames derisa të gjeni atë që ju përshtatet më së miri. Duhet kërkuar prodhuesit që përdorin përbërës të thjeshtë dhe të njohur.

Edhe opsionet që përmbajnë një koncentrat më të ulët bajamesh mund të ofrojnë disa përfitime, të tilla si ndihma për të zvogëluar përdorimin e qumështit të kafshëve.

Postime të ngjashme

Pse njerëzit djersiten kur nuk duhet?

Dafina Vidishiqi

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur eliminoni qumështin nga dieta?

Dafina Vidishiqi

Vetitë magjike të bishtave të qershive dhe përfitimet që ato i sjellin shëndetit

Dafina Vidishiqi

Goja juaj mban aromë të keqe? Shpëtoni nga ky problem me këtë përzierje

Dafina Vidishiqi

Dhjetë organet më të rënda në trupin tonë: Vetëm një organ peshon gati pesë kilogramë!

Dafina Vidishiqi

Një banjë e ngrohtë mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt dhe të keni gjumë cilësor

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...