Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Sa ndjehen bullgarë maqedonasit që u pajisën me pasaportë bullgare?

Shkup, 22 dhjetor, zhurnal.mk – Shefja e diplomacisë bullgare Ekaterina Zaharieva javë më parë ka indinjuar maqedonasit ku theksoi se 88.450 qytetarë të Maqedonisë së Veriut të cilët kanë marrë shtetësi bullgare, të njejtët janë pajisur në bazë të prejardhjes së tyre (duke aluduar në prejardhjen bullgare), shkruan Zhurnal.

Ndërsa sot mediat maqedonase kanë shkruar se është apsurde dikush të mendojë që këta qytetarë kanë aplikuar për shtetësi bullgare sepse ndjehen bullgar. Sipas mediave maqedonase, qytetarët nga Maqedonia e Veriut kanë aplikuar për shtetësi bullgare për shkak se Bullgaria është anëtare e BE-së dhe me këtë pasaportë do të punojnë në vendet perendimore.

Mediumet maqedonase mes tjerash shkruajnë se është sekret publik që në Maqedoninë e Veriut, por edhe në Bullgari dhe në BE, se një pjesë e madhe nga këto qytetarë, ndoshta dhe të gjithë kanë marrë, gjegjësisht kanë blerë pasaportën bullgare, duke u thirrur në kinse në disa rrënjë bullgare që të mund të punojnë nëpër vendet e BE-së.

Postime të ngjashme

Shkupi dhe Tirana do të shkëmbejnë të dhënat në mënyrë të automatizuar

T E

Zaev e dorëzoi kandidaturën e tij për kryetar të LSDM-së

T E

Një vit nga Covid 19 në vend, prej 1 deri në 101 mijë të infektuar

T E

Tetë protestues janë marrë nga policia

T E

COVID-19/ 554 raste të reja, tetë të vdekur

D J

LSDM: Koha e gjykatës së partizuar ka marrë fund, VMRO: Sistemi i drejtësisë para “vdekjes klinike”

D J

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...