Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Saarland landi i parë gjerman që del nga bllokimi kombëtar

Shteti i vogël i Gjermanisë Perëndimore i Saarlandit u bë i pari nga 16 landet e Gjermanisë që doli nga bllokimi kombëtar duke argumentuar se një shkallë relativisht e ulët e infeksionit dhe një test i plotë justifikojnë masën.

Nga sot rihapja e restoranteve, kinemave, teatrove, palestrave dhe vendeve të tjera publike është autorizuar për njerëzit që mund të tregojnë një rezultat negativ në një test të shpejtë antigjen jo më të vjetër se 24 orë.

Grupet me 10 persona me rezultate negative të testit do të jenë në gjendje të mblidhen jashtë.

“Pas një viti pandemie, ne duhet të mendojmë për më shumë sesa mbylljen dhe kufizimin,” tha kryeministri i Saarland Tobias Hans, duke shtuar se “asnjë infeksion koronavirus nuk do të kalojë pa u vënë re”.

Në një krahasim në të gjithë vendin, shkalla e infektimit në Saarland është e ulët.

Incidenca e tij shtatë ditore e infeksioneve të reja për 100 000 banorë mbetet vazhdimisht nën 100./atsh

Postime të ngjashme

Arabia Saudite nuk do të pranojë asnjë person nga jashtë për kryerjen e Haxhit këtë vit

Dafina Vidishiqi

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Dafina Vidishiqi

Joe Biden i dhuron Boris Johnsonit një biçikletë me ngjyra të flamurit të Britanisë së Madhe

Dafina Vidishiqi

BE dritë jeshile pasaportës dixhitale të vaksinimit

Dafina Vidishiqi

G7-ta me projekte infrastrukturore kundrejt Kinës

Zekirija Haxhiu

SHBA, 431 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...