Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sadir Zhaparov zgjidhet kryeministër i Kirgistanit

Parlamenti i Kirgistanit sonte e votoi politikanin e opozitës, Sadir Zhaparov për kryeministër të vendit pasi ish-kryeministri, Kubatbek Boronov dha dorëheqje për shkak të protestave.

Boronov, i cili e kishte mbështetjen e presidentit, sot dha dorëheqje dhe u zëvendësua nga një politikan i cili u lirua nga burgu një natë më parë.

“Sadir Zhaparov është emëruar kryeministër i Kirgistanit. Vendimi u mor në një seancë të jashtëzakonshme të parlamentit” thuhet në kumtesë, duke shtuar se seanca u mbajt në një hotel pasi protestuesit e ndërmorën ndërtesën e parlamentit.

Gjatë ditës, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kirgistanit i shpalli rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të së dielës të pavlefshme pas protestave masive në kryeqytetin, Bishkek dhe qytetet e tjera.

“Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të mbajtura më 4 tetor 2020, janë shpallur të pavlefshme sot”, publikoi Komisioni.

Mbështetësit e opozitës i pushtuan ndërtesat e qeverisë dhe parlamentit një natë më parë dhe kërkuan zgjedhje të reja, duke i akuzuar autoritetet për përvetësim dhe blerje votash pas fitores së dy partive të afërta me autoritetet.

Një person e humbi jetën, ndërsa disa qindra u plagosën në përleshjet midis protestuesve dhe policisë.

Postime të ngjashme

Ministria e Mbrojtjes: Kina nuk do të kërkojë kurrë hegjemoni

R Zh

Gjermanët “marrin frymë”/ Aktivitetet që kanë nisur të rihapen

T E

Gati 70% e amerikanëve do të vaksinohen sapo t’u jepet mundësia

T E

Presidenti i Ukrainës vaksinohet për të hequr çdo dyshim

T E

Krizë e thellë në spitalet e Hungarisë, mijëra punonjës braktisin punën

T E

Vullkani më aktiv i Evropës shpërthen shtatë herë në dy javë, zonat përreth mbulohen nga hiri i zi

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...