Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Salca ‘guacamole‘: Shije tradicionale meksikane – e përsosur për tortila, tost, fajitas, etj.

Do ta adhuroni këtë salcë ekzotike!

Përbërësit:

– ½ qepe e grirë imët;
– 1 grusht koriandër e freskët;
– 1 spec djegës;
– kripë dhe piper, sipas shijes;
– 2 avokado të mëdha të pjekura (shtypni me pirun);
– 2 lugë lëng limoni të gjelbër;
– 2 qepë të reja të grira;
– 1 lugë e vogël susam të zi.

Përgatitja:

Në një enë përzieni qepën, koriandrën, specin, kripën dhe piperin.

Shtypni me pirun në mënyrë që të lirojnë lëngjet dhe aromat. Shtoni lëngun e limonit të gjelbër dhe avokadon.

Përzieni derisa masa të bashkohet, pastaj shtoni qepën e re. Përzieni mirë dhe qitni përbërjen sipas dëshirës.

Mund të përdorni fara susami të zi, nëse dëshironi të eksperimentoni me shijet, mbi sipërfaqe qitni shegë apo kube mangoje.

Ju bëftë mirë!

Postime të ngjashme

Patate me mish pule dhe lëng portokalli

S.B.

Supë me patate dhe salmon

S.B.

Gjellë e shijshme me mish pule

S.B.

Brusketa me mollë dhe proshutë

S.B.

Kifle pa miell: Një vakt ideal nëse jeni në dietë krono ose keto!

S.B.

E shijshme dhe e mirë: Sallatë pranverore me shpargull dhe qiqra

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...