Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Sallatë orientale me lakra, karota, selino

Zhurnal Ads

Shoqëroni vaktet tuaja me këtë sallatë të shijshme dhe të shëndetshme

Përbërësit:

– 200 g lakër të freskët,
– 1 karotë;
– 1 kastravec;
– 2 – 3 kërcej selinoje;
– 2 thelpinj hudhre;
– 2 lugë gjalpë;
– 1 lugë lëng limoni;
– 2 lugë salcë soje;
– pak piper sipas shijes.

Përgatitja:

Grini trashë në rende apo pritni lakrën, pastaj kastravecin dhe karotën pritni në shirita të hollë, ndërsa selinon në rrathë sa më të vegjël dhe të gjitha përzieni.

Në një enë të veçantë përzieni salcën e sojës, gjalpin dhe lëngun e limonit.

Shtoni hudhrën dhe piperin, sipas shijes.

Kripa nuk nevojitet, sepse salca e sojës është mjaft e njelmët.

Qitni sipër perime dhe kënaquni.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Supë kremoze me brokoli sipas recetës së Jamie Oliverit

S.B.

Super-truk për gurmanët: Qëroni një suxhuk me vetëm dy veprime

S.B.

‘Muffins’ të njelmët me fjolla tërshëre pa gluten

admin

Këto ushqime mund t’i hani edhe pasi t’u ketë skaduar afati

S.B.

Zgjedhje e përsosur për ditët e ftohta – supë kremoze me gështenja

S.B.

Trofta në salcë arrash

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...