Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Samiti Biden-BE ka në agjendë dialogun Kosovë-Serbi

Brukselin e ka vendqëndrim për dy ditë.

Derisa të hënën është në takim me gjithë liderët e shteteve anëtare të NATO-s, të martën Presidenti amerikan, Joe Biden e përfaqëson shtetin e tij në Samitin e madh Bashkimi Evropian –Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

BE-ja në Samit përfaqësohet nga Kryetarja e Komisonit Ursula Von Der Leyen dhe kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, njofton Klankosova.tv.

Nga zyra e Michel, kanë njoftuar se udhëheqësit pritet të trajtojnë një gamë të gjerë çështjesh të quajtura të shqetësimit të përbashkët.

Këtu përfshihen ndryshimet klimatike, tregtia, investimet, COVID-19,teknologjia dhe punët e jashtme.

Te kjo pika e fundit siç i tha Klan Kosovës një zyrtar evropian që nuk deshi t’i përmendet emri padyshim se hyjnë diskutimet për Ballkanin Perendimor e dialogun Kosovë-Serbi.

Por se a do të përfshihen këto tema në deklaratën e përbashkët që planifikojnë ta lëshojnë në fund të Samitit treshja Biden-Von Der Leyen-Michel është çështje e pavendosur.

Njohësit e proceseve euro-atlantike në Kosovës, thonë se duhet pritur thirrje nga Samiti na adresë të Ballkanit Perëndimor për integrim në BE e NATO, si dhe mbrojtjen e integritetit territorial të të gjitha vendeve por edhe fuqizimin e demokracive e sundimit të ligjit.

“Pas zgjedhjes së çështjes së emrit të Maqedonisë së Veriut, natyrshëm e gjithë vëmendja e aleatëve transatlantik tani do kalojë tek përmbyllja e dialogut Kosovë – Serbi si çështje e fundit e hapur në Ballkanin Perëndimor. Duhet pritur të përsëritet thirrja e partnerëve transatlantik për përkushtimin e palëve për arritjen e marrëveshjes përfundimtare në mes të dy vendeve.” tha Drejtori i Institutit EPIK, Demush Shasha.

Postime të ngjashme

Ananasi është e vetmja frutë që mund të hahet pas vaktit!

D V

Ambasadorja sllovene: Pres me padurim thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve

D V

COVID-19, 366 raste aktive në Kosovë

D V

Bashkatdhetarët për në Kosovë, pritjet në pikë-kalimin kufitar Merdare deri në tri orë

D V

CNN i bën jehonë lajmit se Biden do të pranojë medalje presidenciale në Kosovë

D V

Konjufca: Ndajmë dhembjen dhe keqardhjen e thellë me Turqinë mike për jetët e humbura

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...