Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Samiti i BRICS-it, Xi bëri thirrje për bashkëpunimin ndërkombëtar kundër COVID-19

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë të martën në samitin e 12-të të BRICS-it përmes lidhjes me video në Pekin me ftesë të homologut të tij rus Vladimir Putin.

Ekonomia globale po vuan nga recesioni më të rëndë qysh nga Recesioni i Madh i viteve 1930, tha presidenti Xi në fillim të fjalimit të tij.

Ai theksoi se prirja e multipolarizimit botëror dhe globalizimit ekonomik është e pandalshme. Presidenti Xi bëri thirrje gjithashtu për solidaritet ndërkombëtar dhe bashkëpunimin në përballimin e sfidave të pandemisë COVID-19.

Ai shtoi se kompanitë kineze po zhvillojnë provat klinike të fazës së tretë të vaksinave të COVID-19 bashkë me partnerët rusë dhe brazilianë.

Kina do të ketë bashkëpunim përkatës edhe me Afrikën e Jugut dhe Indinë, shtoi presidenti Xi.

BRICS-i, një bllok i tregjeve të reja, përfshin Brazilin, Rusinë, Indinë, Kinën dhe Afrikën e Jugut.

Mbledhja u organizua nga Rusia, e cila mban presidencën e radhës për këtë vit.

Mbledhja e sivjetshme ishte planifikuar fillimisht të zhvillohej në Shën Petersburg nga 21 deri më 23 korrik, por u shty për shkak të pandemisë COVID-19.

Postime të ngjashme

Kanali i Suezit vazhdon të mbajë të bllokuar miliona dollarë

Bekim Laçi

Kina dërgon aeroplanë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Bekim Laçi

Gjenevë, sot nis samiti Biden – Putin

Bekim Laçi

Shërbimet sekrete turke arrestojnë liderin e ISIS në Turqi

Bekim Laçi

Rikthehen tensionet në Lindje të Mesme, Izraeli bombardon Gazën pas balonave të zjarrit

Bekim Laçi

Kina garanton sigurinë e centralit bërthamor të Taishan-it

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...