Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Samiti i vaksinimit synon të përmirësojë situatën gjermane të Covid-19

Kancelarja gjermane Angela Merkel planifikon të diskutojë përmirësimet në programin e vaksinimit Covid-19 të vendit me krerët e 16 shteteve federale.

Disa ministra federalë, përfaqësues të prodhuesve të vaksinave dhe Komisioni Europian, i cili blen vaksina për të gjithë Bashkimin Europian nga prodhues të ndryshëm, gjithashtu do të marrin pjesë në një video-konferencë, që pritet të fillojë në orën 14:00.

Në takim, përveç krerëve të shteteve, do të marrin pjesë edhe shoqata gjermane e qyteteve dhe komunave, përfaqësues të prodhuesve të vaksinave, të cilët kanë bërë thirrje për qartësi në sasinë dhe kohën e dërgesave të vaksinave në mënyrë që qendrat e vaksinimit të planifikojnë më mirë.

Vaksinimet në Gjermani dhe BE filluan pak para fillimit të vitit. Javët e para u shoqëruan me vështirësi, me probleme në planifikim dhe shumë pakënaqësi për mungesën e vaksinës.

Postime të ngjashme

Organizatat botërore kërkojnë furnizim urgjent për vendet e varfëra me vaksina kundër Kovid-19

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

D V

Nga sot, hyrja në Gjermani vetëm me test negativ antiCOVID-19

D V

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...