Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Samsung hyn në Evropë me marrëveshjen me rrjetin 5G të Vodafone në Britani

Grupi britanik i telekomunikacioneve Vodafone ka zgjedhur Samsung Electronics për të furnizuar pajisjet e saj të rrjetit 5G në Britani, një përparim për kompaninë koreano-jugore në tregun në Evropë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, operatorët evropianë të celularëve po konsiderojnë gjithnjë e më shumë Samsung që të zëvendësojë Huawei të Kinës si një furnizues, me drejtues nga spanjollja Telefonica dhe Orange e Francës që më parë i thanë Reuters se kishin zhvilluar bisedime me firmën.

Megjithatë, kushtet financiare të marrëveshjes ende nuk janë zbuluar.

Britania tashmë ka urdhëruar që të gjitha pajisjet Huawei të hiqen nga rrjeti i saj 5G deri në fund të vitit 2027, duke bërë jehonë një fushate të SHBA-së kundër Huawei, duke përmendur rreziqet e sigurisë kombëtare.

Tregu evropian i pajisjeve të telekomunikimeve është i dominuar nga Nokia, Ericsson dhe Huawei, por Samsung ka hyrë në “lojë” pasi papritur bëri një marrëveshje prej 6 miliardë dollarësh me gjigantin amerikan Verizon në shtator.

Postime të ngjashme

Honor zbulon X20 5G të ri më 12 gusht

D V

WhatsApp shton opsionin që fotografitë zhduken pasi t’i shikoni

D V

Oppo njoftoi “gjeneratën e ardhshme” të kamerave ‘selfie’ nën ekran

D V

Microsoft ka prezantuar një kontrollues të ri për tastierën Xbox

D V

Intel zbulon detaje mbi gjeneratën e ardhshme të USB-C

D V

Emiratet e Bashkuara Arabe po përdorin dronë për të “krijuar” shi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...