Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sanchez: Spanja nis vaksinimin në janar

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez ka njoftuar se fushata e vaksinimit kundër Covid-19 do të nisë në janar dhe në të gjithë vendin do të jenë 13 mijë pika të kryerjes së saj. Lajmi bëhet i ditur nga gazeta El Pais në edicionin e saj online.

“Një pjesë e qëndrueshme e popullatës mund të vaksinohet me të gjitha garancitë në gjysmën e parë të vitit”, ka shpjeguar Sanchez pas mbledhjes së G20, duke shtuar se do të vendoset një strategji e përfshirjes së të gjithë vendit duke u dhënë prioritet grupeve të rriskuara.

Këtë të martë plani do të diskutohet në Këshillin e Ministrave.

Sanchez tha se incidenza e tanishme është më pak se 400 raste për 100.000 banorë, që do të thotë se është ulur në raport me 14 ditë më parë, por sërish mbetet e lartë.

Lidhur me Krishtlindjet ai tha se do të ketë festime të ndryshme, por është e nevojshme të përcaktohen masa dhe rekomandime për qytetarët.

Postime të ngjashme

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...