Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Sanremo 2021 shtyhet për në prill

Sanremo, 23 nëntor – Pas shtyrjes nga shkurti në mars, Festivali i famshëm italian i këngës, Sanremo, mund të shtyhet përsëri për në fillim të prillit, shkruan faqja e internetit vanityfair.it.

Arsyet, përveç urgjencës Covid-19, do të lidheshin gjithashtu me një dispozitë specifike të bashkisë së Sanremos, e cila do t’i kërkojë RAI-t të shtynte festivalin në mes të pranverës, në një periudhë në të cilën, me shpresë, numrat do të jenë më shumë nën kontroll.

Gjithçka, natyrisht, është e lidhur kryesisht me turizmin dhe të ardhurat ekonomike përkatëse të cilat, pa pjesëmarrjen publike të edicioneve të kaluara, mund të pësojnë një tkurrje të qartë alarmante për ekspozuesit dhe organizatorët.

Dyshimet për edicionin e ardhshëm të Sanremos, megjithatë, alarmojnë edhe ata që punojnë nga brenda. Në fakt, vetë prezantuesit e njohur, Amadeus dhe Fiorello kishin shpjeguar urgjencën e pjesëmarrjes së publikut për një ngjarje kaq të rëndësishme, e cila, për momentin, duket shumë jopraktike pikërisht për shkak të kurbës së ngjitjes të virusit/ATSH.

Postime të ngjashme

Vepra origjinale e Banksyt është djegur, digjitalizuar dhe vendosur në shitje

S.B.

“Ariu i Artë” për filmin e pazakontë rumun

S.B.

Në Louvre kthehet parzmorja që ishte vjedhur gati 40 vjet më parë

S.B.

Shkodran Tolaj sjell projektin premierë “Nga Shkupi në Prekaz” për Epopenë e Adem Jasharit në 23 vjetorin e lavdishëm

S.B.

Holandë/ Mbrëmja poetike mbledh poetë shqiptarë dhe holandezë për 7-8 mars

S.B.

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur Agim Krajka

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...