Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Sardelet – pafund përfitime në një racion të vetëm

Sardelet janë plot me lëndë ushqyese të rëndësishme, gjë që i vendos ato në vendin e parë kur bëhet fjalë për ushqimin.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore omega-3, proteinave, vitaminës B12 dhe selenit, sardelet janë ndër rojet më të fuqishme të shëndetit. Nëse konsumohen rregullisht, ato mund të kontribuojnë në përmirësimin e të gjithë organizmit.

Një racion sardele prej rreth 75 gram përmban afërsisht:

 • 191 kalori
 • 22.7 gram proteina
 • 10.5 gram yndyrë
 • 8.2 mikrogramë të vitaminës B12
 • 48.5 mikrogramë selen
 • 250 njësi të vitaminës D
 • 451 miligramë fosfor
 • 351 miligramë kalcium
 • 4.8 miligramë niacinë
 • 2.7 miligramë hekur
 • 365 miligramë kalium
 • 35,9 miligramë magnez
 • 0.2 miligram bakër
 • 1.9 miligramë vitaminë E
 • 0.2 miligramë vitaminë B6
 • 1.2 miligramë zink

Ato janë të pasura me acide yndyrore Omega 3

Sardelet janë një nga burimet më të mira natyrore të acideve yndyrore thelbësore omega-3 në botë. Ato përmbajnë gjithashtu EPA dhe DHA, dy lloje të acideve yndyrore thelbësore që trupi përdor për të zvogëluar inflamacionin, duke rezultuar në përmirësimin e shëndetit, funksionimin më të mirë të trurit dhe një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike.

Studimet tregojnë se konsumimi i ushqimeve të tilla si sardelet që janë të pasura me acide yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë në trajtimin e çrregullimeve të humorit, siç janë depresioni dhe ankthi. Ato gjithashtu kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e zemrës dhe janë provuar se ulin nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve, shkruan KP.

Ruan shëndetin e kockave

Për shkak të sasisë së madhe të kalciumit, sardelet mund t’ju ndihmojnë të ruani shëndetin e kockave.

Ruan shëndetin e gjëndrës tiroide

Seleni dhe jodi janë në sinergji dhe janë përbërja themelore e sardeleve. Seleni është thelbësor për funksionimin e mirë të gjëndrës tiroide.

Siguron sasi të mjaftueshme të vitaminës B12

Mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktojë simptoma të tilla si dëmtimi nervor, funksioni mendor i dëmtuar, vështirësi në furnizimin e qelizave me oksigjen dhe lodhje kronike. Duke konsumuar rregullisht sardele, ju do të kompensoni mungesën e kësaj vitamine, e cila është thelbësore për funksionimin e duhur të të gjithë organizmit.

Ul oreksin

Një ushqim shumë ushqyes që do t’ju ​​sigurojë ndjenjën e ngopjes deri në disa orë.

Kontrollon nivelet e sheqerit në gjak

Sardelet janë plot me yndyra dhe proteina të shëndetshme, të cilat veprojnë për të ngadalësuar thithjen e sheqerit në gjak. Kombinimi i ushqimeve me shumë proteina dhe yndyrë, të tilla si sardelet, me karbohidratet mund të ngadalësojë lirimin e glukozës (sheqerit) në qarkullimin e gjakut, duke ndihmuar në luhatjet e papritura të sheqerit.

Konsumimi i sardeleve është veçanërisht i rëndësishëm për njerëzit që kanë diabet, sindromë metabolike ose gjendje të tjera që lidhen me rezistencën e insulinës.

Përmirëson pamjen e lëkurës

Acidet yndyrore të sardeles luajnë një rol të madh në shëndetin e lëkurës. Ato lehtësojnë proceset inflamatore në lëkurë dhe i japin asaj një shkëlqim të shëndetshëm. 

Postime të ngjashme

Dieta me kastravecë/ Çfarë duhet të dini rreth vlerave të saj?

D V

Parandaloni plakjen e lëkurës dhe humbjen e shikimit me këtë frut të shijshëm veror

D V

Fruta e ëmbël dhe me lëng mund të lehtësojë inflamacionin, të ulë kolesterolin dhe presionin e gjakut

D V

Kjo shenjë e demencës mund të shfaqet 16 vjet para diagnozës

D V

Pijet që përmirësojnë shëndetin e zemrës

D V

Tri ilaçe befasuese në shtëpi për dhimbjet e këmbëve që qetësojnë dhimbjet shpejtë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...