Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sarkozy do të apelojë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë

Ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy, po shqyrton mundësinë e apelimit në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut, që vendimi me dënim prej tre vjetësh me burg, nga të cilat dy vjet me kusht, të rigjykohet atje.

“Nuk mund të pranoj që jam i dënuar për diçka që nuk kam bërë, thotë 66-vjeçari, Nicolas Sarkozy, për gazetën Le Figaro, një ditë pasi u dënua me tre vjet burg, nga të cilat dy vjet me kusht, për korrupsion veprat penale.

Sarkozy u dënua për premtimin e një gjykatësi në 2014 një pozitë të lakmuar në Monako në këmbim të informacionit në lidhje me një çështje të profilit të lartë, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Tashmë të hënën, ishte e qartë se Sarkozy, i cili ishte udhëheqësi i partisë konservatore UMP 2004–2012 dhe president midis 2007 dhe 2012, do të apelojë vendimin.

“Vendimi është plot me mospërputhje”, deklaroi Sarkozy.

Më tej, në lidhje me apelin, ai shtoi se beteja ligjore mund të jetë e gjatë.

“Mund të jetë e nevojshme ta çojmë këtë luftë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë”, deklaroi ai.

Tutje Sarkozy theksoi se “do të ishte e dhimbshme për mua të dënoja vendin tim, por unë jam gati ta bëj për hir të demokracisë”.

Postime të ngjashme

“I lodhur nga pandemia”, jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

S.B.

Kina shpreh shqetësim serioz për shkarkimin e ujit radioaktiv nga Japonia

Z H

Qeveria japoneze: Uji i ndotur nga Fukushima do të hidhet në det

S.B.

Kryeministri malazez ndihet i mashtruar nga opozita: Nuk lejoj trillime e të pavërteta

S.B.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Z H

Kina përpiqet të mbushë hendekun ‘tronditës’ të vaksinimit mes vendeve

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...