Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Sarma festive të ziera në furrë: Recetë e cila do të preferohet nga të gjithë!

Zhurnal Ads

Provoni diçka më ndryshe

Përbërësit:

– 1,5 kg mish të përzier të bluar;
– 2 qepë;
– 2 karota të grira në rende;
– 500 g mish të thatë;
– 1 filxhan oriz;
– vaj;
– lakër;
– erëza të thata;
– spec të ëmbël dhe djegës të bluar;
– qepujka;
– borzilok;
– fletë dafine;
– kripë;
– piper.

Përgatitja:

Ia fillojmë me përgatitjen e fillit – i fërgojmë mirë në vaj qepën dhe karotën, kur të fërgohen mirë ulim temperaturën dhe shtojnë specin e ëmbël, përziejmë dhe i shtojmë mishin, të cilin duhet fërguar mirë.

Pastaj i shtojmë orizin dhe i bashkojmë mirë.

Sipas shijes sonë i hedhim erëzat thata, piperin, specin djegës, qepujkat, borzilokun dhe kripën.

Kur ta bëjmë gati fillin, fillojmë mbështjelljen e sarmave.

Fundin e një tenxhereje të gjerë e mbulojmë me fletë lakre. Pastaj i radhisim sarmatë dhe i mbulojmë me fletë lakre sipër.

I hedhim ujë, i vëmë folien dhe i ziejmë në furrë 2 deri në 3 orë.

15 minuta para përfundimit ia heqim folien dhe i pjekim sarmatë.

Ju bëfshin mirë!

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Patate fenomenale dhe të shijshme me kungullesha

admin

Ngrirja e qumështit: Si ta ngrini në mënyrë të shëndetshme?

admin

Smoothie kundër plakjes

S.B.

Sallatë e Vitit të Ri Mbretëresha e borës: Tani e tutje do ta gatuani në çdo rast festiv!

S.B.

Krem-supë me brokoli, një kënaqësi e shijshme me pak kalori

S.B.

Speca të pjekur e të mbushur: Drekë e shkëlqyeshme nga furra!

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...