Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

SASHK: Prioritet për vaksinën të kenë kopshtet dhe institucionet e arsimit dhe kulturës

 Shkup, 29 mars – Zhurnal – Sindikata e Pavarur për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK) kërkon që të punësuarit në kopshte dhe në institucionet e arsimit dhe kulturës të jenë në listën e personave prioritar për vaksinim dhe kërkesën e ka dërguar deri te Ministritë e Punës dhe politikës Sociale, për Arsim dhe Shkencë dhe për Kulturë, transmeton Zhurnal.

“SASHK vlerësoi se të punësuarit në këto veprimtari  të cilët janë të sëmurë kronik dhe me KOVID-moshë të lartë, si dhe ato punëtorë të cilët janë me prani fizike në vendet e tyre të punës dhe janë në kontakt të përhershëm të drejtpërdrejtë me njerëzit, për shkak të mbrojtjes së shëndetit të tyre dhe përhapjes së virusit, nevojitet të jenë në këtë listë prioritare, veçanërisht për shkak të vlerës së veprimtarive në të cilat punojnë”, kumtoi Sindikata.

Me këtë, sipas Sindikatës, mund të zvogëlohet rreziku nga sëmundjet, institucionet mund të punojnë pa ndërprerë dhe pa probleme më serioze dhe mund të shmanget, siç citon, “vaksinimi i pakontrolluar jashtë shtetit dhe rreziku që del nga ajo”.

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...