Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Schmeichel konfirmon se UEFA e kërcënoi Danimarkën pas incidentit tragjik të Eriksenit

Ish-portieri i Danimarkës dhe Manchester United, Peter Schmeichel, ka pohuar se lojtarët danezë nuk dëshironin të rifillonin ndeshjen e tyre në Euro 2020 me Finlandën pasi Christian Eriksen u rrëzua në fushë.

Eriksen u rrëzua – pak para pjesës së parë – me asnjë lojtar kundërshtar rreth ish-yllit të Tottenhamit dhe mjekët ishin të shpejtë për të bërë CPR shkaku që në ato momente ai kishte pësuar sulm në zemër.

Eriksen u transferua në spital pas disa minutave, ku – në një deklaratë, u njoftua se ai ishte i në gjendje të qëndrueshme dhe loja rinisi pothuajse dy orë pasi u shty.

Sidoqoftë, djali i Schmeichel, Kasper Schmeichel, ishte në portën daneze, nuk beson se kishin opsione tjera për ndeshjen.

Kur u pyet nëse ishte vendimi i lojtarëve, nga një emision britanik, Schmeichel tha: “Epo, ky është një debat interesant”.

“Unë në fakt pashë një njoftim zyrtar nga UEFA dje duke thënë se ata ishin duke ndjekur këshillat e lojtarit, lojtarët insistuan të luanin – e di që nuk është e vërtetë”.

“Ose, si e shihni të vërtetën. Atyre u lanë tre opsione, njëra ishte të luanin menjëherë dhe të merrnin 50 minutat e fundit të luajtura”.

“Tjetra do të vinte dje në 12 të mesditës dhe do të mbaronte 50 minutat dhe opsioni i tretë ishte të humbni ndeshjen në tavolinë me rezultat, 3-0”.

“Pra, vlerësojeni vetë. A është dëshira e lojtarëve për të luajtur? A kishin ata ndonjë zgjedhje me të vërtetë? Unë nuk mendoj se ata kishin”.

“Siç mund ta dëgjoni nga konferenca e djeshme për shtyp, trajneri, ai pendohet seriozisht që i riktheu lojtarët përsëri në fushë”, ka shtuar më tej legjenda daneze

Mjeku i ekipit të Danimarkës, Morten Boesen, më vonë konfirmoi se Eriksen ishte pothuajse i vdekur, por që luftoi që të rikthehej në jetë.

Postime të ngjashme

Prezervativi e ndihmoi të fitonte medalje: Atletja i çudit të gjithë në Tokio 2020

D V

Përfundon gara për notaren e Shqipërisë, renditet e 42-ta

D V

Biles tërhiqet edhe nga dy gara në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”

D V

Mourinho kritikon lojtarët: Luajnë Fortnite gjithë natën, është një marrëzi

D V

Mkhitaryan: Kush dëshiron Scudetton duhet të mbarojë punë me Romën

D V

Milani përgatitë ofertë për Iscon

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...