Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Së paku 13 persona vdesin në një shtet pasi e morën vaksinën e gripit

Zhurnal Ads

Zyrtarët e Koresë Jugore kanë refuzuar që ta pezullojnë programin kombëtar të vaksinimit kundër kripit sezonal, pavarësisht shtimit të thirrjeve për të bërë një gjë të tillë pas vdekjes së 13 personave që u vaksinuan ditëve të fundit.

Autoritetet shëndetësore thanë se nuk kanë gjetur lidhje të drejtpërdrejtë mes këtyre vdekjeve dhe vaksinave. Në mesin e viktimave është një djalë 17 vjeç. Në këtë program të vaksinimit, i cili është falas, pritet të përfshihen rreth 19 milionë adoleshentë dhe të moshuar.

“Numri i vdekjeve është rritur, por ekipi ynë sheh mundësi të vogël që vdekjet janë rezultat i vaksinave”, tha Jeong Eun-kyeong nga Agjencia Koreane për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Koreja Jugore e rriti për 20 për qind numrin e vaksinave kundër gripit këtë vit për shkak të rrezikut për personat që mund të preken njëkohësisht nga koronavirusi dhe gripi dhe mbingarkimit të mundshëm të spitaleve.

“Unë kuptoj dhe më vjen keq që njerëzit janë të shqetësuar për vaksinën”, tha ministri i Shëndetësisë, Park Neung-hoo të enjten, por konfirmoi se zbatimi i programit të vaksinimit do të vazhdojë.

Vaksinat që përdoren në këtë program janë të prodhuara nga kompanitë vendore, GC Pharma, SK Bioscience dhe Ilyang Pharmaceutical Co, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Zyrtarët e këtyre kompanive nuk i janë përgjigjur kërkesës për koment në lidhje me këto vdekje. Nuk është e qartë nëse vaksinat e përdorura në këtë program janë eksportuar apo përdorur tashmë edhe në shtete tjera.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

​47 të vdekur dhe 2.323 raste të reja në Kroaci

S.B.

Presidenti Trump kritikon ashpër Dr. Faucin

admin

Koronavirusi/ Vjen dhe vaksina kineze: Krijon antitrupa dhe nuk ka efekte anësore

S.B.

Gjermani raporton mbi 17 mijë raste të reja me COVID-19

S.B.

​Nga nesër, vula apostile dhe vula verifikuese do të lëshohen edhe në Gjilan

S.B.

Përleshje mes protestuesve pro dhe kundër Trumpit

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...