Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Së paku 33 të vdekur në protestat në Birmani

Së paku 33 persona kanë humbur jetën sot në protestat në Birmani, pasi forcat e sigurisë në mënyrë dramatike kanë shtypur protestat që po organizohen kundër grusht-shtetit, shkruan agjencia AP.

Shifrat janë të bazuara në raportimet e mediave lokale në Birmani dhe po ashtu nga informatat nëpër rrjetet sociale.

Është shifra më e lartë e vdekjeve në protestat në Birmani, që nga grusht-shteti ushtarak më 1 shkurt. Të dielën kishin vdekur 18 persona në protesta.

Në video të publikuara sot janë parë forcat e sigurisë duke qëlluar protestuesit, duke i ndjekur, e madje rrahën brutalisht edhe stafin e ambulancës.

Shifra e të vdekurve mund të ketë edhe më e lartë, sipas Zërit Demokratik të Burmas, një televizion i pavarur dhe shërbim online, që ka thënë se kanë vdekur 38 persona.

Protestuesit rregullisht po dalin në rrugë nëpër qytete në Birmani që kur ushtria mori pushtetin dhe e arrestoi lideren Aung San Suu Kyi.

Postime të ngjashme

Kina shpreh shqetësim serioz për shkarkimin e ujit radioaktiv nga Japonia

Z H

Qeveria japoneze: Uji i ndotur nga Fukushima do të hidhet në det

S.B.

Kryeministri malazez ndihet i mashtruar nga opozita: Nuk lejoj trillime e të pavërteta

S.B.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Z H

Kina përpiqet të mbushë hendekun ‘tronditës’ të vaksinimit mes vendeve

Z H

Të gjithë mbi 50-vjeçarët në Britani morën një dozë të vaksinës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...