Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Së shpejti do të jemi në gjendje të masim pulsin dhe të kontrollojmë frymëmarrjen me një aparat fotografik

Google po shton dy karakteristika të rëndësishme në aplikacionin Fit në modelet Pixel – dhe së shpejti do t’i shtojë ato në telefonat e tjerë Android.

Gjegjësisht, me ndihmën e këtij aplikacioni, përdoruesit do të jenë në gjendje të matin pulsin e tyre dhe të ndjekin ritmin e frymëmarrjes në të ardhmen.

Këto funksione, natyrisht, duhet të përdoren vetëm për të monitoruar gjendjen e përgjithshme shëndetësore dhe për të kontrolluar parametrat, dhe ato në asnjë mënyrë nuk mund të zëvendësojnë një ekzaminim mjekësor, transmeton Telegrafi.

Për të matur ritmin tuaj të frymëmarrjes, do të jetë e mjaftueshme për të drejtuar kamerën e përparme të telefonit në kokën dhe gjoksin tuaj. Për pulsin, duhet të vendosni gishtin tuaj mbi kamerën ku ndodhen sensorët, raporton portali The Verge.

“Mjekët llogarisin numrin e frymëmarrjeve tek pacientët duke vërejtur sa herë gjinjtë ngrihen dhe bien dhe aplikacioni Fit duhet të funksionojë në një mënyrë të ngjashme. Ne përdorim inteligjencën artificiale për të matur parametra të ndryshëm dhe për të ndihmuar njerëzit të ruajnë shëndetin më në mënyrën më të mirë të mundshme”, thuhet në një deklaratë nga Google Health.

Postime të ngjashme

Arrin një videolojë e re – personazhi kryesor është një mace e braktisur

D V

Kindles më të vjetër mund të humbasin lidhjen me internet

D V

Moduli i shkencës ruse destabilizoi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

D V

Snapdragon 898 do të jetë çipi i ardhshëm kryesor

D V

Elon Musk i kërkoi Tim Cook ta bënte CEO të Apple, pretendon libri i ri

D V

Elon Musk zbulon se sa Bitcoin posedon Tesla

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...