Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Së shpejti konkursi për specializantët e rinj

Shkup, 11 tetor – Afro 260 specializantë dhe subspecializantë në Maqedoni pritet që këtë vit të fillojnë specializimin në vendin tonë. Për dallim prej viteve të kaluara këtë vit, hapja e konkursit për specializantët është vonuar. Qeveria e ka miratuar programin për vitin 2020 dhe 2021 për specializantët por ende nuk është hapur konkursi. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe tha se specializimet zhvillohen sipas programit të Ministrisë së Shëndetësisë në bashkëpunim me Fakultetin e Mjekësisë në Shkup. Ai tha se deri në fund të vitit do të hapet konkursi për specializantë.

“Si zakonisht në fund të vitit shpallen të gjithë konkurset, prioritet ju jepet specializimeve shtetërore, dmth në punësimin e mjekëve të rijnë të punësuar në klinikat dhe më pas në bashkëpunim me mentorët në bazë të vendeve të lira do të ketë shpallje edhe për specializantët privat. Kjo do të thotë se deri në fund të këtij viti Fakulteti i Mjekësisë do të publikojë vendet e lira dhe të parapara për specializantë”, deklaroi Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Postime të ngjashme

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

Qyteti i Shkupit: VMRO-DPMNE fabrikon afera joekzistuese

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...