Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sebastian Kurz ka ofruar që Austria të jetë mikpritës i takimit SHBA-Rusi

Në tensionet në rritje midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, kancelari austriak Sebastian Kurz ka ofruar mbështetjen e vendit të tij si mikpritës për një takim të mundshëm midis udhëheqësve të vendeve.

“Ne tashmë jemi në kontakt me palën ruse dhe atë amerikane, nëse vërtet duhet të ketë një takim të tillë”, tha Kurz në një intervistë për “Morning Briefing” të organizuar nga gazetari gjerman Gabor Steingart.

Në një telefonatë këtë javë, presidenti i SHBA-së, Joe Biden i kishte sugjeruar udhëheqësit rus Vladimir Putin që të takohej për një samit në një vend të tretë, mundësisht në Evropë gjatë verës.

Gjithsesi, Kurz tha se roli i tij në një takim të mundshëm nuk duhet të mbivlerësohet pasi ai nuk po luan një ndërmjetës.

“Ne gjithmonë kemi pasur kontakte të mira me Lindjen. Ne jemi neutral, dhe kështu mbase edhe një bashkëbisedues i mirëpritur për Rusinë”, tha Kurz.

Më parë, Finlanda kishte deklaruar gatishmërinë e saj për të organizuar një takim të mundshëm të tillë.

Dhe një samit midis Putin dhe ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte zhvilluar në Helsinki në 2018.

Postime të ngjashme

Gjermania kundërshton propozimin e mbështetur nga SHBA-ja për të hequr dorë nga patentat për vaksinat kundër KOVID-19

N E

Në Francë nga 12 maji të gjithë qytetarët pa dallim moshe kanë të drejtë të aplikojnë për t’u vaksinuar

N E

Ish-presidenti i Maldiveve plagoset në një shpërthim

N E

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

N E

Presidenti Slloven: E dimë nga përvoja se ndryshimet e kufijve në këtë pjesë të Evropës nuk zhvillohen pa flijime

N E

Dendias: SHBA do të ishin partneri ideal për të bindur Turqinë të pranojë Konventën e Detit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...