Sebastian Kurz propozohet që të rizgjidhet edhe për një mandat në krye të Partisë Popullore të Austrisë

Sebastian Kurz është propozuar që të rizgjidhet edhe për katër vitet e ardhshme në krye të Partisë Popullore Konservatore të Austrisë. Rizgjedhja e Kurtz pritet të bëhet në kongresin tjetër të 39-të në 28 gusht.

“Ky është një mesazh i qartë se ne duam të vazhdojmë në rrugën që Sebastian Kurtz ka marrë së bashku”, tha Guenter Platter, kryetar i Komisionit Zgjedhor dhe guvernator i shtetit të Tirolit në emër të guvernatorëve.

Kancelari Sebastian Kurtz u zgjodh drejtuesi i ri i Partisë Popullore në 14 maj 2017, përcjell abcnews.al.

Menjëherë pas zgjedhjes së tij, Sebastian Kurtz denoncoi bashkëpunimin e qeverisë me Social Demokratët dhe bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme , të cilat ai i vendosi që nga fillimi si kusht për të marrë drejtimin e Partisë Popullore.

Për shkak të popullaritetit të tij në atë kohë si dhe më vonë, Sebastian Kurtz, i cili u kritikua nga kundërshtarët e tij për “populizëm”, thuhet se ishte perceptuar nga “ekstremistët” e Partisë Popullore si “e ardhmja”.

Sebastian Kurtz është udhëheqësi i 19-të i Partisë Popullore që nga viti 1945, me udhëheqësin e tij më jetëgjatë (midis 1995 dhe 2007) ishte Ëolfgang Schuessel, i cili shërbeu si kancelar i qeverisë më të diskutueshme të Austrisë nga 2000-2006.

Related posts

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Redaksia

Njëri nga të arrestuarit për vrasjen e presidentit të Haitit ka qenë informator i DEA-s amerikane, thotë një zyrtar i agjencisë

D V

Punonjësi i pompës së derivateve në Gjermani vritet pas përplasjes mbi një maskë fytyre – detaje se çfarë ndodhi aty dhe çfarë tha i dyshuari

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More