Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Sela: Bullgaria duhet të pranojë minoritetin maqedonas

Shkup, 2 dhjetor, zhurnal.mk – Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela për Televizionin 24 ka komentuar kontestin maqedono-bullgar dhe procesin e negociatave mes dy vendeve për të gjetur zgjidhje, transmeton Zhurnal.

Ai thotë se kjo sjellje e Bullgarisë nuk i përket një vendi që është anëtare e BE-së duke pasur parasyshë kërkesat e saja që i ka ndaj Maqedonisë së Veriut.

“Nëse merret marasysh çfarë kërkohet nga pala e Bullgarisë, mendojë se kjo nuk duhet të jetë sjellja e një vendi anëtare në BE, por në BE ka shumë anëtarë të cilët pengojnë që fqinjët e tyre të pranohen, të cilat janë tema nga fillimi i shekullit 20. Besoj në vetëvendosje të çdo qytetari në tokë, këtu nuk duhet të ketë dilema. Kur japim kësi deklarata, duhet të lejojmë edhe të tjerët të ndjehen ashtu siç ndjehen. Kjo do të ishte një fillim i mirë për fqinjësi të mirë, këto duhet të jenë pozicionet tona, kur fqinjësia e mirë është një nga prioritetet kryesore, mendoj se fqinjët duhet të pranohen mes vete, duhet fqinjët ti pranojnë minoritetet, kjo është e drejtë e secilit qytetarë”, deklaroi Sela.

Postime të ngjashme

Berisha: Ndalni tërbimin e policisë kundër protestuesve paqësorë shqiptarë në Shkup

T E

Mariçiq: Kjo është një ditë e madhe për shtetin ligjor dhe për sundimin e së drejtës

T E

Spasovski: Hetimi duhet të dëshmojë ku është lëshimi dhe nëse dikush i ka ndihmuar Mijallkovit

T E

Zhurnal mëson / BDI nesër mbledh kryesinë në Reçicë të Vogël

Bexhet Musliu

Todorov i drejtohet Mickoskit: Ik, derisa unë luftoja kundër Zaevit ti ndërtoje hidrocentrale

T E

Arjanit Hoxha takim pune me kolegun e tij turk, Bekir Pakdemirli

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...