Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Sela letër deputetëve evropian për Naser Ziberin

Tetovë, 13 shkurt, Zhurnal.mk – Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela nëpërmjet rrjetit social Facebook, bëri të ditur se iu ka shkruar letër deputetëve evropian për zgjedhjen e Naser Ziberit si Avokat i Popullit.

Në letër dërguar euro-deputetëve Sela mes tjerash shkruan: Sa i përket zgjedhjes së Naser Ziberit si Avokat i Popullit, vlerësoj se zgjedhja e kandidatit të dështuar të BDI-së për Kryeministër është antikushtetuese dhe përbën një sulm të paparë ndaj institucioneve të pavarura. Një Avokat i Popullit i politizuar nuk mund të kryejë funksionet e tij në përputhje me konventat ndërkombëtare dhe legjislacionin vendor, veçanërisht Parimet e Parisit të Kombeve të Bashkuara dhe Ligjin e Maqedonisë së Veriut për Avokatin e Popullit.

I bëj thirrje Parlamentit Evropian dhe anëtarëve të Delegacionit BE – Maqedoni e Veriut që të ngritin zërin kundër politizimit të institucioneve të pavarura dhe regresit të përgjithshëm të shtetit të së drejtës në Maqedoninë e Veriut.

No photo description available.
May be an image of text that says 'Ombudsman, which requires the post holder to be independent fhis function. governing the performance citizens' good administration, Albanians Alternativa submitted February overturn Naser Ziberi's lection Ombudsman, which Union should not compromise wheni comes fundamental values candidate countries opposition Alliance for Constitutional Court, requesting deem illegal unconstitutional. Parliamentary Committee speak overall backsliding rule flav flaw tolerate the iolation integration. Delegation against politicisation independent institutions North Macedonia. EU's on stand ready work with you develop fresh thinking more comprehensive and bolder approach enlargement that benefits prospective and existing EU members alike. Youcerely, President Ziadin SelaMP MP the Alliance the Albanians'

Postime të ngjashme

Në vendkalimin kufitar Bogorodicë për dalje nga shteti pritet 40 minuta

D V

ASH caktoi kandidatin e saj për kryetar të Dibrës

D V

Mot shumë i nxehtë me temperatura mbi 40 gradë Celsius

D V

Punëtorët e ndërtimtarisë punojnë në temperatura mbi 40 gradë Celsius

D V

BESA themeloi nëndegën në Çellopek

D V

Qeveri: Sllavica Kotirova drejtoreshë e re e doganave

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...