Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Sela: Nxënësit shqiptarë në Maqedoni mësojnë histori të rrejshme

Zhurnal Ads

Shkup, 29 nentor – Bullgaria ende ka pretendime territoriale ndaj Maqedonisë së Veriut, thotë kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, duke shtuar se zhvillimet politike në rajon, nën siglën e hapjes së negociatave eurointegruese, po rikthejnë tema të fillim shekullit XX.

“Tema të cilën e ka hapur Bullgaria kohëve të fundit, duke mos pranuar identitetin dhe gjuhën e maqedonasve, në këndvështrimin tim, ajo që nuk thuhet në këtë rast, është që Bullgaria vazhdon të ketë pretendime territoriale ndaj Maqedonisë”, theksoi Ziadin Sela – kryetar i Aleancës për Shqiptarët.

Sela si shqetësim ngrit edhe tekstet mësimore që mësojnë të rinjtë maqedonas për shqiptarët, si popull i ardhur, si dhe anasjelltas, gënjeshtrat që mësojnë nxënësit shqiptarë. “Ne vazhdojmë të jetojmë këtu në Maqedoni si një popull i përkohshëm dhe me një histori që e mësojnë të vegjlit tanë shqiptarë dhe që nuk ka të bëjë aspak me rilindësit tanë por ka të bëjë më tepër me një histori të gënjeshtërt dhe të rrejshme e cila u imponohet atyre”, deklaroi kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Editorial: Shteti të ketë kujdes me privatizimin – mos të përsëritet koha e tranzicionit!

R ZH

OPH kërkon mbylljen e të gjitha objekteve hotelierike deri në fund të dimrit

E.E.

Kthehen linjat e rregullta të autobusëve Prishtinë – Shkup

T E

7 viktima dhe 163 raste të reja me Covid-19, shërohen 132 pacientë

E.E.

Agjencia kreditore “Fitch” konfirmon rejtingun e vendit “BB+” me pikëpamje negative

T E

Brazhe: Maqedonia nga një konsumator i sigurisë u bë kontribuues i sigurisë

R ZH
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...