Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Sela: Shqiptarët në Maqedoni po jetojnë si të përkohshëm (VIDEO)

Shkup, 28 nëntor, Zhurnal.mk – Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në një bashkëbisedim online me Albin Kurtin e LVV, nëpërmes “Zoom” tha se shqiptarët jetojnë si të huaj në Maqedoni. Sela tha se nxënësit shqiptarë mësojnë histori të paqena.

Sipas tij, ideatore e kësaj historie të rreme, që shqiptarët e kanë okupuar maqedoninë është VMRO-ja dhe BDI-ja.

“Në të gjitha dokumentet e shtetit, shqiptarët janë të përkohshëm. Nëse e merr Kushtetutën shqiptarët në preambulë quheshin me fjalën, “popujt që jetojnë”. Gjuha shqipe ka një definicon edhe më skandaloz se sa Bullgaria e dha për gjuhën Maqedonase. Definicioni që është për gjuhën shqipe është se, ajo flitet vetëm në zonat ku ka mbi 20% shqiptarë”, tha Sela.

Postime të ngjashme

Takimi i dytë i Osmanit dhe Stoevit në Antalia

Dafina Vidishiqi

PDSH me Sadi Bexhetin synon fitoren në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Komuna e Jegunovcës pa menaxhim me mbeturinat, në hyrje të fshatrave ju “mirëpresin” deponitë e egra

Dafina Vidishiqi

ESHS-Maqedoni: Vitin e kaluar kanë vdekur 25.775 persona, 10.9 përqind prej tyre nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Prizreni dhe Tetova do të lidhen me tunel!

Dafina Vidishiqi

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e Maqedonisë e Veriut (VIDEO)

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...