Sela takohet me Ambasadorin e Francës: Lufta ndaj krimit dhe korrupsionit në fokus të bisedimeve

Shkup, 5 korrik – Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, z. Ziadin Sela, u prit në takim në Rezidencën e Francës nga ambasadori i Francës në vend, z. Siril Bomgartner

 

Sot, më 05 korrik 2021, kryetari i Aleancës për Shqiptarët u prit në Rezidencën e Francës, në takimin e parë protokollar dhe në drekë pune, nga Shkëlqesia e Tij, ambasadori i Francës në Republikën e Maqedonisë së Veriut, z. Siril Bomgartner (Cyrille Baumgartner). Në takim mori pjesë edhe përkthyesi i ambasadorit për gjuhë shqipe dhe përgjegjësi për protokollin, z. Ardian RAMADANI.

Në nisje të takimit, kryetari Sela e uroi ambasadorin për marrjen e mandatit të ri të ambasadorit fuqiplotë në Maqedoninë e Veriut, duke i uruar njëkohësisht suksese dhe mbarësi dhe duke shprehur dëshirë në vazhdimin e bashkëpunimit të ndërsjellë mes Ambasadës së Francës dhe partisë së tij.

Kryetari Sela e mirëinformoi ambasadorin Bomgartner, për rrugëtimin politik të partisë, sfidat, kontributin dhe rolin e kësaj partie në interes të mbrojtjes së interesave të shqiptarëve dhe të shtetit.

Në takim, u prekën edhe çështjet në lidhje me situatën aktuale politike në vend pas Forumit të Prespës, ku kryetari Sela shfaqi vërejtjet dhe sugjerimin e tij, mandej avancimi i të drejtave të shqiptarëve në vend, luftimi i krimit dhe korrupsionit, shteti i së drejtës dhe sundimi i ligjit, marrëdhëniet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, perspektiva e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, anëtarësimi i vendeve të rajonit në Bashkimin Evropian, si dhe roli dhe përkrahja e Francës ofruar vendeve në këtë rrugëtim.

Kryetari Sela dhe ambasadori Bomgartner u pajtuan që të vazhdojnë takimet e tilla edhe në të ardhmen.

Related posts

Shilegov: Gjatë ndërtimit të sistemit BRT do të mbrohet furnizimi me ujë dhe nuk do të ketë ngecje në komunikacion

D V

Gjysmë ore pritje për hyrje në kufirin në Tabanoc

Z H

Shpresë e re për fillim të negociatave pasi sot Sllovenia mer presidencën me BE-në

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com