Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Sela takon ambasadorin francez, Thimonie

Shkup, 18 shtator – Sot në Kuvendin e e RMV-së, kisha nderin të takoj shkëlqësin e tij, ambasadorin e Francës, Kristian Timonie.

Temë e bisedës ishin zgjedhjet e fundit në RMV, ballafaqimi dhe menaxhimi i vendit me Covid 19, si dhe angazhimet dhe detyrat që na presin në rrugën drejtë anëtarsimit në Bashkimin Evropian.

Bashkë vlersuam se rruga e vetme e RMV-së është anëtarsimi i saj në BE, pas anëtarsimit në NATO, si dhe përmbushja e shpejtë e detyrimeve të vendit tonë për kapitujt e paraparë, si kushte për anëtarsim.

Në veçanti, theksuam se një shtet i së drejtës, ku drejtësia të arrij në nivelet e shteteve të BE-së, duhet të jetë parakushti për anëtarsim të vendit në BE.

https://www.facebook.com/ZiadinS/posts/2042774565853339

Postime të ngjashme

Editorial: Takimi Pendarovksit-Mickoskit, shkelje e parimeve institucionale për një drejtësi të pavarur !

R Zh

Renate Alt: Të mos ndëshkohet nxënësja shembullore Maqedonia e Veriut

R Zh

Qeveria do të shesë 50 mijë hektarë tokë bujqësore

R Zh

Borrell: Nuk kemi për qëllim t’i ndajmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

R Zh

Zaev, Sasolit / Urgjentisht duhet të zhbllokohet rruga evropiane, por negociatat për identitetin maqedonas nuk janë opsion

R Zh

Darkë e liderëve të Ballkanit Perëndimor me Borrellin javën e ardhshme në Bruksel

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...