Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Sëmundja Parkinson: Një çrregullim gjatë gjumit mund të jetë shenjë që mund të jeni në rrezik

Zhurnal Ads

Simptomat e sëmundjes Parkinson lidhen kryesisht me lëvizjen sepse përfshin humbjen e qelizave nervore në pjesën e trurit përgjegjëse për prodhimin e dopaminës.

Dopamina vepron si një lajmëtar midis pjesëve të trurit dhe sistemit nervor që ndihmojnë në kontrollimin dhe koordinimin e lëvizjeve të trupit. Nëse këto qeliza nervore vdesin ose dëmtohen, sasia e dopaminës në tru zvogëlohet. Zbulimi i shenjave të hershme të sëmundjes është thelbësor dhe nëse vuani me këto çrregullime të gjumit, kjo mund të tregoj që ju mund të jeni në rrezik.

Një studim ka zbuluar se një çrregullim i caktuar në tru është i lidhur me zonën ku gjenden qelizat nervore prodhuese të dopaminës, duke sugjeruar që çrregullimi është një shenjë paralajmëruese e hershme e sëmundjes Parkinson, shkruan Express.co.uk.

Botuar në The Lancet, studimi zbuloi se pacientët që vuajnë nga një çrregullim i gjumit i njohur si çrregullim i lëvizjes së shpejtë të syve gjatë gjumit kanë një rrezik të zhvillimit të sëmundjes Parkinson.

Studimi gjeti gjithashtu një mundësi të çmendurisë në të ardhmen, për shkak të mungesës së dopaminës në tru.

Alessandro Arrigo, doktor okulist tha: “Kjo çon në deficite të lëvizjes dhe dridhje, të cilat janë simptomat më të zakonshme të kësaj sëmundjeje. Por simptoma të tjera, të palidhura me koordinimin motorik dhe të lëvizjes, gjithashtu mund të ndihmojnë në sinjalizimin e zhvillimit të sëmundjes. Ashtu si syri është një dritare në trup, sistemi vizual është një dritare për çrregullimet e trurit”.

Sipas Klinikës Mayo: “Çrregullimi i lëvizjes së shpejtë të syve gjatë gjumit është një çrregullim i gjumit në të cilin ju fizikisht veproni ëndrra të gjalla, shpesh të pakëndshme me tinguj zanor dhe lëvizje të papritura, shpesh të dhunshme të krahëve dhe këmbëve gjatë gjumit”.

Sipas Fondacionit Michael J Fox, mosha është faktori më i madh i rrezikut për sëmundjen e Parkinsonit: “Shkencëtarët besojnë se qelizat tona mund të jenë më të ndjeshme ndaj dëmtimeve kur plaken. Për më tepër, me kalimin e kohës shprehja e gjeneve tona mund të ndryshojë, gjë që mund të shkaktojë një zinxhir të ngjarjeve qelizore që çojnë në sëmundjen e Parkinsonit”.

Vizitoni mjekun tuaj nëse shqetësoheni se mund të keni simptoma të sëmundjes Parkinson.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Në mushkëri hyn më shumë ajër gjatë ushtrimeve, andaj kujdesuni që të jetë i pastër

S.B.

Tri mënyra natyrale për të ulur sheqerin në gjak

S.B.

Maska më e sigurt kundër COVID-19, ajo filtron deri në 99.97 për qind të ajrit që thithni

S.B.

Ka studiuar trurin për 25 vite: Ky trajner ju tregon si të mësoni gjithçka më shpejt

S.B.

Nuk është déjà vu, por ka të bëjë me ëndrrat

S.B.

Katër ngjarje të jashtëzakonshme shkencore të 2020-s, të cilat ndoshta nuk i dini për shkak të virusit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...