Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Senati e miraton zgjedhjen e Amy Coney Barrett si anëtare të Gjykatës së Lartë në SHBA

Senati amerikan ka votuar pro zgjedhjes së gjyqtares Amy Coney Barrett, si anëtare të Gjykatës së Lartë në SHBA.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, lidhur me këtë rast ka reaguar kandidati i demokratëve për zgjedhjet presidenciale, Joe Biden, i cili e quajti këtë vendim si të ngutshëm.

Gjyqtarja Barrett, 48 vjeçe, e dha betimin në Shtëpinë e Bardhë së bashku me presidentin amerikan, Donald Trump.

Zgjedhja e saj po konsiderohet edhe si fitore e Trump, derisa pak ditë kanë mbetur deri te zgjedhjet presidenciale të SHBA-së më 3 nëntor.

Vetëm senatorja e republikanëve, Susan Collins votoi kundër Barrett në votimin e së hënës, përderisa kjo e fundit u zgjodh me 52 vota për dhe 48 kundër.

Ndryshe, zgjedhja e anëtares së re në Gjykatën e Lartë të SHBA-së vjen pas vdekjes së gjyqtares Ruth Bader Ginsburg.

Postime të ngjashme

Bashkimi Europian hap Konferencën për të Ardhmen e Evropës

N E

Lajçak me rastin e Ditës së Evropës: Është koha që kjo ëndërr evropiane të bëhet realitet për fqinjët tanë në Ballkanin Perëndimor

N E

Greqia regjistron 1.428 raste të reja me Kovid-19 në 24 orët e fundit

N E

Dolphin Trust skema piramidale me vlerë 1.5 miliard euro që tronditi Gjermaninë

N E

Në 24 orët e fundit Italia regjistron 8,292 raste të reja me Kovid-19

N E

Arabia Saudite do të organizojë haxhillëk në Mekë këtë vit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...