Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Senati italian mbyll dyert, infektohen senatorët

Dhoma e Senatit në Parlamentin Italian ka mbyllur punimet për 24 orë për shkak se dy senatorë italianë janë infektuar nga koronavirusi.

Dy senatorët e Lëvizjes 5 Yje, Marco Croatti e Francesco Mollame, kanë rezultuar pozitiv me Covid 19 dhe si masë parandaluese është vendosur mbyllja për të paktën 24 orë të selisë së Dhomës së Senatit për të kryer higjenizimin dhe  respektuar protokollin e sigurisë shëndetësore, përcaktuar nga normativa ligjore.

Mbyllja e Senatit ka shkaktuar ndërprerjen e punimeve të të gjitha komisioneve parlamentare në një moment kur faktori kohë është thelbësor për Italinë pasi po pritet të votohen diskutimet mbi Recovvery Found.

Sipas protokollit të pandemisë globale , të gjithë senatorët e forcës politike Lëvizja 5 Yje i janë nënshtruar tamponit për të verifikuar nëse ka senatorë të tjerë të prekur nga virusi. Pak ditë më parë në ambientet e Senatit është zhvilluar Asambleja e senatorëve të Lëvizjes 5 Yje.

Senatorët e pranishëm kanë qenë me maska dhe të distancuar nga njëri-tjetri.

Kryetarja e Senatit Italian, Maria Elisavetha Castellati, ka informuar se nuk do të lejojë ndërprerjen më shumë se 24 orë të punimeve parlamentare dhe menjëherë do të nisin diskutimet në Komisionin e Bilancit Ekonomik e të Politikave Europiane.

Postime të ngjashme

Investigimi/ Dosjet sekrete zbulojnë se si miliarderët amerikanë shmangin taksën mbi të ardhurat

Bekim Laçi

Stoltenberg: Rritja e Kinës sfida që duhet t’i përgjigjemi së bashku

Bekim Laçi

Netanyahu dorëzon pushtetin pa ceremoni

Bekim Laçi

Çfarë duhet të presim nga takimi Biden-Putin?

Bekim Laçi

Kina do ta kthejë provincën Zhejiang në Zonë Pilot për Begati të Përbashkët

Bekim Laçi

Britania mund të shtyjë heqjen e masave kundër koronavirusit

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...