Agjencia Zhurnal.mk

Sepsa po vret njerëzit më shumë se kanceri

Një në pesë vdekje në të gjithë botën janë shkaktuar nga sepsa, e njohur gjithashtu si helmim nga gjaku që tregon analizën më të plotë të gjendjes shëndetësore.

Raporti vlerëson se 11 milionë njerëz në vit po vdesin nga sepsa – më shumë sesa vriten nga kanceri, njofton Klan Kosova.

Studiuesit e Universitetit të Washingtonit thanë se shifrat “alarmante” ishin vlerësime të dyfishta të mëparshme.

Shumica e rasteve ishin në vendet e varfëra dhe të ardhurat e mesme, ndonëse edhe shtetet më të pasura po merren me problemin e sepsës.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...