Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Serbë e shqiptarë, nuk bashkëpunojnë, pika e Merdares, doganierët nën një çati, por të ndarë

Zhurnal Ads

Që nga nënshkrimi i marrëveshjes në Uashington, pala serbe në pikën kufitare të Merdares ka pranuar të futet nën çatinë e objektit të ndërtuar nga Bashkimi Evropian.

Megjithëkëtë puna e policëve dhe doganierëve kosovar vazhdon të jetë krejtësisht e ndarë me të atyre serb.

Për këtë, një vizitë në këtë pikë kufitare e zhvilluan deputetët anëtarë të Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes të cilët thanë se përkundër arritjes së një mori marrëveshjesh, pala serbe nuk ka vullnet për bashkëpunim.

Tutje, ata shtuan se kjo çështje duhet të hapet si temë për debat në Kuvend në mënyrë që të arrihet një zgjidhje.

Përveç mosbashkëpunimit për kontrollet e nevojshme kufitare, Serbia detyron veturat nga Kosova që t’i ndërrojnë tabelat e regjistrimit për t’i përdorur ato ku nuk ka shenja të republikës, ndërsa për bizneset në vazhdimësi vendos barriera jotarifore.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Klubi i Prodhuesve përshëndet miratimin e Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike

admin

Gjakovari vjedhi 10 euro në një tyrbe

admin

2 mijë 192 raste aktive me COVID-19

admin

Dy njësi të FSK-së do të marrin pjesë në misionin jashtë vendit

T E

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 76 pacientë me COVID-19, 15 në gjendje të rëndë

S.B.

Osmani takon ambasadorin zviceran, flasin për bashkëpunimin reciprok dhe dialogun me Serbinë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...