Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Serbia arreston tifozë të futbollit, dyshohen për vepra kriminale

Autoritetet serbe thanë se kanë arrestuar 17 persona, gjatë bastisjeve të një grupi kriminal, që ka lidhje me huliganët që mbështesin një ekip futbolli të Beogradit.

Arrestimet e kryen gjatë natës së 4 shkurtit, ku u përfshin forcat policore dhe agjencia e inteligjencës, tha ministri i Brendshëm serb, Aleksandar Vulin.

Vulin tha se të arrestuarit akuzohen për vrasje, zhvatje dhe trafik droge.

Zyrtari policor, Ninosllav Cmoliq tha se “ky grup i shkatërruar kriminal po fshihej” pas një grupi tifozësh që mbështesin ekipin e futbollit Partizani.

Tifozët serbë njihen për rrëmujat që shkaktojnë nëpër stadiume, ndërsa disa prej tyre janë akuzuar se kanë shfrytëzuar sportin si mbulesë, për krim të organizuar.

Në vitet e fundit, në Serbi kanë ndodhur vrasje të tifozëve të futbollit, të cilët janë ekzekutuar në stil të bandave kriminale.

Lideri i grupit të tifozëve të Partizanit, Velko Belivuk dhe bashkëpunëtori i tij i afërt, Marko Mikoviq, janë në mesin e të arrestuarve.

Belivuk edhe më herët ishte dyshuar se ka lidhje me aktivitete kriminale, por i kishte shpëtuar ndjekjes penale, për shkak të lidhjeve të tij me politikanët.

Postime të ngjashme

Nga sot, mohimi i gjenocidit në Bosnje ndalohet

D V

HRW: Sulmet në Gaza duket se përbëjnë krime lufte

D V

Dy njerëz të vdekur nga shpërthimi në Gjermani

D V

Parashikime më të mira për ekonominë globale më 2022

D V

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

Nisin dëshmitë për dhunën e 6 janarit në Kongres

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...