Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Serbia të përgjigjet për 1640 persona të zhdukur

Kosovës ende i mungojnë edhe 1640 persona të zhdukur gjatë luftës. Zbardhja e fatit të tyre ka qenë tema e parë në rinisjen e dialogut të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë në korrikun e këtij viti por edhe në nivel ekspertësh.

Madje identifikimi i mbetjeve të personave e të zhdukur ishte një nga pikat e nënshkruara në dokumentin e zotimeve në Shtëpinë e Bardhë mes kryeministrit Avdullah Hoti e presidentit serb Aleksandar Vuçiq.

Por pavarësisht se në praninë e presidentit Trump, Vuçiq nënshkroi këtë zotim një zyrtar i lartë i shtetit serb e shkeli atë pak kohë pas.

Ishte ish-ministri i jashtëm serb Ivica Daçiq, tash kryetar i Kuvendit të Serbisë që u shfaq i nervozuar me serbët që tregojnë se ku janë varrosur shqiptarët në Serbi.

Kjo deklaratë nxiti reagime të ashpra në Kosovë, sidomos te familjarëve të të zhdukurve.

Postime të ngjashme

AAK kërkon nga Qeveria sigurimin sa më të shpejtë të vaksinave për krejt qytetarët

R Zh

VV mban mbledhjen e qendrave – theksohet domosdoshmëria e ndryshimit të ligjit për zgjedhje

R Zh

NUMËR I LARTË I RASTEVE ME COVID-19 NË PRISHTINË

Lea Muslija

“Mos u hidhëro që nëna jote e përlotur të pret gjithë natën të vish”, fjalët prekëse të babait të Luran Ahmetit

Lea Muslija

Goditet një këmbësore nga një veturë në veri të Mitrovicës

Lea Muslija

Duke e injoruar UÇK-në tentojnë ta rishkruajnë historinë e lirisë sonë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...