Kosovë

Serbia të përgjigjet për 1640 persona të zhdukur

Zhurnal Ads

Kosovës ende i mungojnë edhe 1640 persona të zhdukur gjatë luftës. Zbardhja e fatit të tyre ka qenë tema e parë në rinisjen e dialogut të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë në korrikun e këtij viti por edhe në nivel ekspertësh.

Madje identifikimi i mbetjeve të personave e të zhdukur ishte një nga pikat e nënshkruara në dokumentin e zotimeve në Shtëpinë e Bardhë mes kryeministrit Avdullah Hoti e presidentit serb Aleksandar Vuçiq.

Por pavarësisht se në praninë e presidentit Trump, Vuçiq nënshkroi këtë zotim një zyrtar i lartë i shtetit serb e shkeli atë pak kohë pas.

Ishte ish-ministri i jashtëm serb Ivica Daçiq, tash kryetar i Kuvendit të Serbisë që u shfaq i nervozuar me serbët që tregojnë se ku janë varrosur shqiptarët në Serbi.

Kjo deklaratë nxiti reagime të ashpra në Kosovë, sidomos te familjarëve të të zhdukurve.

Postime të ngjashme

Përdori pistoletë të plastikës për ta frikësuar një person, arrestohet

admin

Gratë hezitojnë të kontrollohen për kancer të gjirit në pandemi

admin

Përplasje verbale mes Shpend Ahmetit e Egzon Azemit, ky i fundit thotë se u kërcënua

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...