Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Seriali më i shikuar i momentit në Netflix, cila është historia e hajdutit të famshëm “Lupin”?

Bazuar në librat e Maurice Leblanc për Arsène Lupine, hajdutin e famshëm, “Lupin” tregon historinë e Assane Diop (rol i luajtur nga Omar Sy), i cili aktualisht punon si pastrues në muzeun e famshëm parisian, “Louvre”. Sidoqoftë, ai ka aspirata shumë më të larta. Ai planifikon të vjedhë një gjerdan diamant të cilin Marie Antoinette e kishte marrë dhuratë dikur nga burri i saj, Louis XVI. Ata që supozojnë se ai vetëm dëshiron ta shndërrojë gjerdanin në para do të befasohen kur mësojnë se ka një kuptim më të thellë për këtë kon.

25 vjet më parë, babai i Assane, Babakar (rol i luajtur nga Fargass Assandé), një emigrant nga Senegali dhe baba i vetëm, përpiqet t’i japë djalit të tij një jetë më të mirë në Paris duke punuar si shofer për një familje të pasur, mbiemri i së cilëve është Pellegrini. Një ditë ai akuzohet se ka vjedhur gjerdanin e perandores nga kasaforta e Hubert Pellegrini (rol i luajtur nga Hervé Pierre). Nga turpi, babai i tij bën vetëvrasje në burg dhe e lë Assane të varfër si jetim.

Vite më vonë, familja Pellegrini duan të shesin gjerdanin për bamirësi. Assane, i frymëzuar nga hajduti i famshëm, roman të cilin ai e kishte marrë dhuratë nga babai i tij para vdekjes, e sheh shansin e tij për hakmarrje, shkruan The Nerd Daily.

Ndërsa historia evoluon, shikuesit fillojnë të kuptojnë se cila ishte arsyeja e vërtetë për humbjen e gjerdanit, si dhe çfarë ndodhi para vetëvrasjes së Barbarakut. Ç’lidhje kanë gruaja e Pellegrinit, Anne (rol i luajtur nga Nicole Garcia) dhe hetuesi Gabriel Dumont (rol i luajtur nga Vincent Garanger)?

Në fillim “Lupin”, i cili u publikua më 8 janar në Netflix, duket si një tjetër histori argëtuese me një dhe të vetmin Omar Sy në rolin kryesor. Padyshim që ju argëton për rreth tre orë e gjysmë ndërsa ju transporton në Francë për një kohë të shkurtër. Sidoqoftë, ajo shpejt kthehet në një histori krimi të lehtë në të cilën do të filloni të frikësoheni për mirëqenien e disa personazheve, ndërsa përballeni edhe me një temë kryesore të shoqërisë sonë aktuale.

Interesante është të shihet se si është zgjedhur dhe si është bërë një temë anësore gjatë gjithë serisë. Një fjali e shkurtër në episodin e parë brenda një bisede të shpejtë e bëri të qartë brutalisht se pse Assane e di se ai do të shpëtojë me pothuajse gjithçka derisa të vërtetohet e kundërta.

“Ju nuk më shikonit. Ju më patë, por nuk më shikonit. Ashtu si nuk na shikojnë. Ata për të cilët unë punoj, të cilët jetojnë atje lart, ndërsa ne jetojmë këtu poshtë. Ata që janë në majë nuk shikojnë në fund. Falë kësaj, ne do të jemi të pasur”, shprehet ai.

Assane e kthen këtë në avantazhin e tij (nëse mund ta quash kështu) dhe sepse “çdo djalë i zi duket si djali tjetër i zi” për të arritur atje ku dëshiron. Kjo pasohet nga mënyra sesi mund të inkuadrohen lehtësisht individët e “klasës së ulët”, sepse sigurisht që një person i tillë duhet të jetë hajdut pasi që u duhen paratë ose cilado klishe tjetër.

Për ata që kanë parë një ose dy seri të tjera krimi, ata do të dinë se ku të çojnë disa situata. Ekziston një korrupsion i mundshëm policor dhe heshtja e mediave. Fakti që dikush mund të lërë tërë moralin prapa dhe ta shesë veten për para, si dhe atë që kjo fuqi përmes parave mund t’u bëjë atyre, të cilët kanë mbetur vetëm në fushën e betejës në luftën e tyre për drejtësi.

Tani për tani, ka vetëm pesë episode në dispozicion, por është konfirmuar se do të ketë të paktën pesë të tjera dhe ato do të publikohen në muajt e ardhshëm sipas Netflix. Me 17 botime dhe 39 romane gjithsej, ka shumë material nga i cili mund të rrotullohet një histori!

Postime të ngjashme

Xhensila na vjen keq, por Tea e veshi e para! Dy vajzat bëjnë ‘xing’ me të njëjtën veshje!

D V

Soni Malaj: Jam paragjykuar se jam nga Tropoja, më thonin maloke

D V

Rita Ora e nis ditën në bikini teksa shkruan se ka nisur ditën e lumtur dhe kjo është arsyeja

D V

“Urime ditëlindja dashni”, Ermira e uron Goldin për ditëlindjen e 35-të

D V

“Me shpirtin e shpirtit”, Anita pozon krahë Ramushit derisa argëtohen në koncertin e Elvana Gjatës

D V

Kendall Jenner merr makinën Porsche për një shëtitje

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...